ابهام در روند واردات موبایل با ارز حاصل از صادرات

ابهام در روند واردات موبایل با ارز حاصل از صادرات

ابهام درباره روند اجرای مصوبه واردات موبایل های بالای ۳۰۰ دلاری با ارز حاصل از صادرات خشکبار، واردکنندگان را گرفتار بلاتکلیفی و نگرانی هایی درباره کاهش عرضه ی موبایل در سطح بازار ایجاد کرده است.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، بعد از اعلام کارگروه هماهنگی سیاست های ارزی -متشکل از وزارت صمت و بانک مرکزی- در خصوص اجبار واردات موبایل های بالای ۳۰۰ دلار با استفاده از ارز حاصل از خشکبار، در نهایت در واپسین روزهای سال ۱۴۰۰ اجرای این طرح نهایی شد. به قول طراحان دولتی این مصوبه، دستیابی به توافق برای اجرای آن بعد از برگزاری ۲۰ جلسه با حضور نمایندگان بانک مرکزی و وزارت صمت حاصل شده که چهار جلسه آن با حضور وزیر صمت و رئیس بانک مرکزی با هدف تدوین مصوباتی جهت گشایشات ارزی برگزار شده است.
در این راستا محمدرضا عالیان - سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با اشاره به اینکه در ابتدا قرار بر واردات موبایل های بالای ۳۰۰ دلار با ارز حاصل از صادرات بود، به ایسنا اظهار داشت: بعد از اعلام نگرانی ها و نتایج چنین تصمیمی از جانب انجمن واردکنندگان موبایل، ذی نفعان دولتی تصمیم گرفتند تا فاز نخست به صورت محدودتر اجرا شود و به واردات موبایل های سری Z، S و Note سامسونگ و تمام مدلهای آیفون با ارز حاصل از صادرات خشکبار ختم شود.
وی افرود: علیرغم اعلام نگرانی های جدی و اخطار نسبت به نتایج چنین مصوبه ای توسط انجمن واردکنندگان موبایل، اما ذی نفعان دولتی به منظور رفع تعهد صادرکنندگان، مصمم به اجرای طرح بودند و ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ با بازگشایی تالار دوم نیما برای صادرکنندگان خشکبار بعنوان عرضه کننده ارز و واردکنندگان موبایل بعنوان متقاضی ارز، این فرآیند را به صورت عملی کلید زده و شش صرافی معتمد بانکی هم وظیفه دریافت درخواست های عرضه و تقاضا و همینطور تبادل مالی را بر عهده گرفتند.
سخنگوی انجمن واردکنندگان اظهار داشت: در اجرای این مصوبه از زمان طرح آن تا به امروز چندین نگرانی و ابهام جدی وجود داشته که حالا با اجرای مصوبه نمود پیدا کرده است. یکی از نتایج مهم اجرای چنین طرحی، افزایش قیمت موبایل های بالای ۶۰۰ دلاری تا ۲۰ درصد بود است. دلیل آن هم اختلاف قیمت ارز نیمایی با ارز حاصل از صادرات است که نرخی معادل بازار آزاد دارد. از طرفی تغییر نرخ محاسبه حقوق و عوارض گمرکی از ۴۲۰۰ به ETS (نرخ میانگین هفتگی قیمت نیما – حدود ۲۴۰۰۰ تومان) هم عامل دیگری بر افزایش قیمت این دسته موبایل ها است.
عالیان اخطار داد: موبایل های بالای ۶۰۰ دلاری که با ارز بازار آزاد خریداری خواهند شد و محاسبه حقوق و عوارض گمرکی شان با ارز ETS خواهد بود، بر روند عرضه و تقاضا تأثیر خواهد گذاشت و بازار را با شوک قیمتی روبه رو خواهد نمود. این در حالیست که کالاهای بالای ۶۰۰ دلاری که تا پیش از این مصوبه وارد کشور شده اند، همچنان در بازار موجود بوده و بازرگانان ریسک آنرا نخواهند کرد که همان کالا را با قیمتی گران تر وارد بازار کنند. اما فارغ از نتایج اجرای این طرح، چالش هایی هم پیش روی بازرگانان وجود خواهد داشت همچون نگرانی از تأمین ارز مورد نیاز توسط صادرکنندگان.
وی تصریح کرد: بر مبنای آخرین آمارهای واردات و مصرف موبایل در کشور، در سال ۱۴۰۰، بالغ بر ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ارز برای واردات موبایل های بالای ۶۰۰ دلار تخصیص یافته است. بدین سان بدون در نظر گرفتن رشد نسبی تقاضا در سالجاری، واردکنندگان برای واردات موبایل های بالای ۶۰۰ دلار و تأمین نیاز بازار، ماهیانه به ۱۰۰ میلیون دلار ارز نیاز خواهند داشت که بر مبنای مصوبه اخیر باید از محل صادرات خشکبار تامین گردد.
نگرانی تأمین ارز توسط صادرکنندگان وجود دارد
سخنگوی انجمن واردکنندگان افزود: با عنایت به این که عمده واردات موبایل کشور از امارات صورت می گیرد، بنابراین واردکنندگان برای خرید به درهم نیاز پیدا خواهند کرد که در ایام کاری چیزی حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون درهم در صف تقاضا قرار خواهد گرفت. بنابراین با فصلی بودن صادرات خشکبار و پایدار نبودن آن، نگرانی تأمین چنین میزان ارزی توسط صادرکنندگان وجود دارد. از سویی کشف قیمت ارز توسط صادرکنندگان و اعلام آن در تالار دوم نیما زمان بر و با عنایت به نوسانات شدید ارزی با ریسک پذیری بالایی روبه رو خواهد بود.
عالیان اضافه کرد: از سویی بحث کارمزد تبدیل و انتقال ارز هم از جانب صادرکنندگان مطرح شده که این مورد به خودی خود بر قیمت های تمام شده تأثیر خواهد گذاشت. این در حالیست که طبق اعلام کارگروه هماهنگی سیاست های ارزی، قرار بر این بوده که تعیین نرخ به صورت توافقی صورت گیرد و قیمت اعلامی ارز از جانب صادرکنندگان، قیمت نهایی و با احتساب تمام هزینه ها باشد.
وی افزود: انجمن واردکنندگان با عنایت به سابقه ناموفق معاملات ارزی که سه سال پیش در بحبوحه کمبود منابع ارزی کشور طی توافقی با انجمن صادرکنندگان خشکبار داشته، همواره قبل از عملیاتی شدن اجرای این مصوبه بر این مورد تاکید داشته است تا صادرکنندگان موجودی ارز قابل عرضه خود و واردکنندگان هم میزان ارز مورد نیاز خویش را در تالار نیما به رویت صرافیهای مورد اعتماد بانک مرکزی برسانند تا فرآیند عرضه و تقاضا فرم استاندارد خویش را طی کرده و سلامت اجرای تبادلات و قیمت گذاری توسط نهاد بالادستی صحت سنجی شود.
سخنگوی انجمن واردکنندگان تصریح کرد: حال باید به تمام این موارد، نامشخص بودن نرخ محاسبه عوارض و سود بازرگانی را هم اضافه کرد. تمامی این نگرانی ها سبب سردرگمی و بلاتکلیفی واردکنندگان در واردات موبایل های بالای ۶۰۰ دلاری شده و ادامه این روند لطمه بزرگی به بازار و در نهایت مصرف کننده خواهد زد. کاهش عرضه ی این مدلها در سطح بازار روزبه روز جدی تر شده و نتایج نامطلوبی را برای بازار موبایل خواهد داشت.
منبع:

1401/01/24
13:24:29
0.0 / 5
876
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد