دلار دیجیتال دروازه مرگ رمزارز است؟

دلار دیجیتال دروازه مرگ رمزارز است؟

به گزارش بی بی سرور رئیس جمهور ایالات متحده، به دولت فدرال دستور داده است که به دنبال ایجاد دلار دیجیتال باشد، اقدامی که با پتانسیل تغییر شکل دادن به نحوه جابجایی و استفاده پول در سرتاسر جهان همراه می باشد.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ایندین نیوز، پیش از این که دستور وی منجر به ایجاد دلاری مجازی شود، باید تاثیرات و خطرات عمده را در نظر گرفت؛ چند سوال کلیدی وجود دارد که در ذیل به آنها اشاره شده است.
دلار دیجیتال چه شکلی خواهد بود؟
دلار دیجیتال همچنان دلار خواهد بود که توسط بانک مرکزی فدرال رزرو ایالات متحده صادر می شود، مانند تمام اسکناس ها و سکه های ایالات متحده که حالا مورد استفاده قرار می گیرد اما به شکل دیجیتالی که برای همه قابل دسترسی باشد و نه فقط موسسات مالی.
برخلاف پولی که در یک حساب بانکی سپرده می شود یا از راه برنامه های خرید خرج می شود، دلار دیجیتال در حساب های فدرال رزرو ثبت می شود و نه در یک بانک. در عین حال، ارزش دلار دیجیتال برابر با همتای کاغذی خود خواهد بود و تفاوتی با رمزارزها دارد که هم اکنون ارزش گذاری بسیار متغیری دارند.
البته همچنان پرسش های کلیدی بی پاسخ باقی می مانند مانند این که آیا دلار دیجیتال برپایه فناوری بلاک چین مانند بیتکوین است یا این که با نوعی کارت پرداخت مرتبط می باشد. بایدن از آژانس ها همچون وزارت خزانه داری می خواهد موضوعات مختلف در این حوزه را بررسی نمایند.
دارل دافی، کارشناس ارزهای دیجیتال در دانشگاه استنفورد اظهار داشت: اگر دولت تصمیم به ادامه کار بگیرد، امکان دارد چند سال طول بکشد تا بتوانیم از دلار دیجیتال استفاده نماییم، مقامات باید بعنوان مثال کشف کنند که از کدام فناوری استفاده می نمایند.
چرا دلار دیجیتال راه اندازی شود؟
از آنجاییکه با دلار دیجیتال دیگر مبادلات از راه بانک ها، کارت های بانکی یا اپلیکیشن هایی که برای هر پرداخت هزینه دریافت می کنند، صورت نمی گیرد، کارمزد تراکنش ها را کاهش یا حتی حذف می کند.
حامیان این طرح می گویند: دلار دیجیتال به افراد بدون حساب بانکی، یعنی حدود پنج درصد از خانوارهای ایالات متحده کمک می نماید و می تواند پرداخت مزایا را برای دولت آسان تر کند.
البته خطراتی مانند خرابی سیستم یا حمله سایبری همینطور سوالاتی در مورد حریم خصوصی وجود دارد چونکه دولت از نظر نظریه می تواند به همه تراکنش ها دسترسی داشته باشد. همینطور سیستم بانکی می تواند تضعیف شود چونکه هم اکنون بانکها از سپرده های مشتریان برای وام دادن به دیگران استفاده می نمایند و با یک دلار دیجیتال می توانند پول کمتری در اختیار داشته باشند.
چگونه وضعیت مالی جهانی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت؟
نقل و انتقالات بین المللی که اغلب آهسته و پرهزینه انجام می شوند می توانند تا حد زیادی تسهیل شوند. مارک چندلر، کارشناس ارز اظهار داشت: عملیاتی که هم اکنون دو روز طول می کشد تا تایید گردد، می تواند در یک ساعت صورت گیرد. برای چندلر، نقش ژئوپلیتیکی دلار آمریکا با معرفی نسخه دیجیتالی آن تغییر نخواهد شد.
وی با یادآوری این که هم اکنون بیشتر از ۶.۵ تریلیون دلار به شکل الکترونیکی هر روز در بازار ارز مبادله می شود، تصریح کرد: دلار دیجیتال یک تکامل طبیعی به جای یک انقلاب است.
حتی اگر چین، یوان دیجیتالی در مقیاس بزرگ را راه اندازی کند، همانطور که درحال بحث است، وی فکر نمی کند نقش چین در اقتصاد جهانی تغییر کند چونکه همیشه مسائل در ارتباط با اعتماد، شفافیت و عمق بازار وجود خواهد داشت.
دافی اعتقاد دارد اگر ایالات متحده می خواهد همچنان از وضعیت دلار بعنوان ارز غالب در ذخایر بانک مرکزی و پرداخت های بین المللی سود ببرد، ضروریست که دولت محتاطانه عمل کند.
وی می گوید: ایالات متحده باید اطمینان حاصل کند که در مجامع بین المللی که استانداردهای ایجاد استانداردهای پرداخت های فرامرزی برای ارزهای دیجیتال را مورد بحث قرار می دهند، در جایگاه پیشرو باقی می مانند.
آیا ایالات متحده می تواند عقب نشینی کند؟
جمیل شیخ، بنیانگذار تینک تک هم اظهار داشت: هم اکنون کشورهای دیگر مانند منطقه یورو و هند روی نسخه های دیجیتالی ارزهای خود کار می کنند اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد نخستین بودن در بازار مزیت های مهم یا مادی را به همراه دارد.
وی تصریح کرد: در مقابل، عدم موفقیت ناشی از عواقب ناخواسته، استفاده کم یا سایر موارد می تواند ایمان به موسسه صادرکننده را تضعیف کند.
اسوار پراساد، استاد دانشگاه کرنل اما موافق این طرح است و اظهار نمود: تسلط بیش از اندازه دلار به ایالات متحده این امکان را می دهد که از دیگر کشورها درس بگیرد.
آیا دنیای رمزارز وارونه خواهد شد؟
دافی اظهار داشت: اگر به درستی طراحی شود، دلار دیجیتال می تواند جهت استفاده داخلی ارجح تر از ارز دیجیتال باشد. با این وجود، برای نقل و انتقالات بین المللی تردید دارد که بانکهای مرکزی بزرگ مانند فدرال رزرو یا بانک مرکزی اروپا، چین یا ژاپن، حساب هایی را در بانک مرکزی به مردم سراسر جهان بدهند.
وی تصریح کرد که اگر ایالات متحده این کار را انجام دهد، می تواند سیستم پولی کشورهای کوچکی را که مردم آنها ترجیح می دهند از دلار دیجیتال به جای ارز محلی استفاده کنند، ویران کند.1400/12/22
22:44:49
0.0 / 5
831
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد