رشیدی كوچی تاكید كرد

کمیسیون مشترک صلاحیت بررسی طرح صیانت را ندارد

کمیسیون مشترک صلاحیت بررسی طرح صیانت را ندارد

به گزارش بی بی سرور یک عضو کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی اشاره کرد: امیدواریم همکارانی که پای نامه بازگشت طرح صیانت به صحن را امضا کرده اند به عهد خود در زمان رای گیری وفا کرده و اجازه دهند این طرح که با شئونات زندگی 80 میلیون نفر سر وکار دارد در مسیری شفاف و نگاهی کارشناسی در صحن مجلس بررسی شود.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، جلال رشیدی کوچی با حضور در خبرگزاری ایسنا و در گفت وگویی تفصیلی پیرامون طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، بیان کرد: لازم است بنده در ابتدا نکته ای را شفاف عرض کنم که نه من و نه فرد دیگری در کشور مخالف سامان دادن به فضای رها شده و ولنگار مجازی نیستیم. این مسئله خیلی مهم می باشد. مخالفت بنده با نحوه تصویب این طرح و تعدادی از مفاد این طرح است. بنده مخالفتی با ساماندهی فضای مجازی ندارم. در طول این مدت بنده حرف های زیادی شنیدم که ناصواب و نادرست بود. باید به این نکته توجه داشت که مردم هم این نظر را دارند که فضای مجازی رها شده است، اما بحث بر سر این است که آیا این طرح و شیوه تصویب این طرح می تواند این فضا را ساماندهی کند یا خیر؟ حرف اول و آخر من در طول این مدت این بود که ما وقتی می خواهیم چنین طرح مهم، حیاتی و کلیدی که با شئونات زندگی ۸۰ میلیون انسان سر و کار دارد را تصویب نماییم، پیش از هر چیز باید جامعه و مردم خودرا قانع نماییم.
وی در ادامه اظهار نمود: بهترین و کامل ترین طرح اگر همراه با اقناع جامعه نباشد محکوم به شکست است. دلیل نگرانی امروز مردم این است که اصلا نمی دانند چه اتفاقی مقرر است بیفتد. اگر ما در یک جنگلی مسیر را بلد باشیم و نسبت به مسیری که مقرر است طی نماییم آگاهی داشته باشیم از بودن در این جنگل لذت خواهیم برد، اما اگر آگاهی نداشته باشیم و مسیر را گم نماییم نه فقط لذتی نمی بریم بلکه نگران و مضطرب خواهیم بود. شرایط امروز این است. حرف بنده این است که کمیسیون مشترک پس از ۴۵ جلسه که خود اعضای کمیسیون به برگزاری این جلسات اذعان دارند، نتوانسته ذره ای از این نگرانی را کم کند.
بگذارید بجای ۲۰ نماینده ۲۹۰ نماینده برای طرح صیانت تصمیم بگیرندنماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: تقاضای ما امروز این است که این طرح ذیل تبصره ۲ ماده ۱۶۷ بخشنامه داخلی مجلس در یک پروسه کاملا دموکراتیک و قانونمند فارغ از هرگونه هیاهو و حاشیه ای بجای این که در کمیسیونی بررسی شود که در طول این مدت نشان داده توانایی بررسی چنین طرحی را ندارد در صحن مجلس بررسی شود. بجای این که ۲۰ نماینده درباب آن تصمیم بگیرند، ۲۹۰ نماینده درباب آن تصمیم بگیرند. کجای این حرف اشتباه است.
وی در ادامه اشاره کرد: بنده لازم است نکته ای را شفاف عرض کنم تا مردم از این سردرگمی بیرون بیایند. این ضعف ما بوده که امروز کار به جایی رسیده که مردم ما درباب طرحی که همه به صورتی با آن سروکار دارند، سردرگم هستند. نامه ای که بنده برای بازگشت این طرح به صحن مجلس دنبال می کنم هیچ ارتباطی با پروسه لغو مصوبه کمیسیون مشترک ندارد. نامه ای که بنده پیگیری می کنم برای بازگشت این طرح به صحن مجلس است.
کلیات طرح صیانت در چه فضایی تصویب شد؟رشیدی کوچی در ادامه با بیان روایتی از آنچه که درباب تصویب کلیات طرح صیانت گذشت، اظهار نمود: اما در چند روز گذشته چه اتفاقی افتاد؟ این روزها، مجلس درحال بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ است و تمام جلسات کمیسیون های تخصصی مجلس به علت بررسی لایحه بودجه در صحن تعطیلست و صحن مجلس نیز در دو شیفت کاری بامداد و پس از ظهر فقط با یک دستور کار که بررسی لایحه بودجه بود، جلسات خودرا دنبال می کند، اما به یک باره ما متوجه شدیم مقرر است که جلسه کمیسیون مشترک طرح صیانت اجرا شود و درباب کلیات این طرح به این مهمی رای گیری شود. بنده از دکتر قالیباف سوال پرسیدم که آیا برگزاری این جلسه در زمان بررسی بودجه چقدر به جا است؟ ایشان هم گفتند برگزاری این جلسه باتوجه به برگزاری جلسات بودجه خیلی محلی از اعراب ندارد. حتی یکی از نمایندگان دیگر نیز بطور رسمی تذکر دادند و نایب رییس اول مجلس نیز تذکر ایشان را وارد دانستند. اما آن جلسه تشکیل شد و و کلیات طرح نیز به تصویب رسید.
وی اضافه کرد: نظر هیات رئیسه مجلس نشان میدهد که کمیسیون مشترک توانایی و صلاحیت بررسی طرح صیانت را ندارددر ادامه معاونت قوانین نیز در دو بند به مصوبه کمیسیون مشترک درباب کلیات این طرح ایراد وارد کرد که ایرادات هم از نظر بخشنامه داخلی مجلس به جا بود. ( معاونت قوانین نمی تواند مصوبه ای را ابطال کند اما می تواند در نظر کارشناسی بگوید که روند تصویب مصوبه دارای اشکال قانونی می باشد. که این اقدام صورت گرفت) در نهایت روز پنجشنبه، هیات رئیسه مجلس تشکیل جلسه داد و ایراد گرفته شده از طرف معاونت قوانین مجلس را وارد دانست، فلذا آنچه که در جلسه کمیسیون مشترک نیز به تصویب رسید باطل می شود. این اقدام شاهدی بر آنست که کمیسیون مشترک توانایی بررسی این طرح را ندارد.
این عضو کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت در ادامه با اشاره به پروسه بازگشت این طرح از کمیسیون به صحن مجلس، بیان کرد: برمبنای بخشنامه داخلی مجلس اگر نماینده ای تقاضا داشته باشد که طرح یا لایحه ای که در کمیسیون مشترک درحال بررسی است جهت بررسی به صحن مجلس بیاید مادامی که آن طرح تصویب نشده و به شورای نگهبان ارسال نشده اگر این نماینده بتواند ۱۵ امضا جمع اوری کند نامه در صحن قرائت می شود و بعد از دفاع نماینده متقاضی دو نفر موافق و دو نفر مخالف صحبت می کنند و این به رای گذاشته می شود اگر نصف بعلاوه یک رای دادند ادامه بررسی طرح در صحن مجلس صورت می گیرد. ما بجای ۱۵ امضا ۱۷۰ امضا جمع کردیم. انتظار است این بزرگواران در روز رای گیری برای بازگشت این طرح به صحن مجلس پای امضای خودشان بایستند و طرح به صحن بازگردد.
نمی دانم چه عجله ای برای تصویب این طرح دارند؟وی در ادامه با اعلان اینکه آیا کمیسیون مشترک با ۴۰ جلسه ای که مدعی است همراه با کارشناسان این حوزه برگزار کرده توانسته ذره ای مردم را با خود همراه کند و آنها را اقناع کند؟نگرانی امروز مردم کاملا به حق است، اشاره کرد: سوال مردم این است که چرا اینقدر عجله جهت بررسی این طرح وجود دارد؟ پروسه واگذاری این طرح به کمیسیون مشترک با عجله انجام شد و در ادامه تصویب آن نیز با عجله در حال انجام می باشد. همکاران گرامی بنده بیان می کنند که بیش از ۴۰ جلسه برای شنیدن صحبت های افرادی که نگاه تخصصی دارند، تشکیل شده است، اما بنده از یک منظر دیگر به این مساله نگاه می کنم. کمیسیون تا حالا بیش از ۴۰ جلسه برگزار کرده است ولی آیا توانسته است تفکرات مردم را با خودش همراه کند؟ آیا توانسته اقناع سازی انجام دهد؟ اساسا نه. اگر اقناع سازی انجام شده بود مردم اینطور در مقابل تصویب کلیات این طرح در کمیسیون مشترک جبهه نمی گرفتند. نگاه ما این است که طرح به این مهمی باید در یک پروسه کاملا شفاف و قانونمند مانند سایر طرح ها و لوایح در صحن مجلس تصویب شود. حال دوستان می گویند این بحث تخصصی است. سوال بنده این است که ایا ما در مجلس طرح یا لایحه غیر تخصصی هم مطرح می کنیم؟ همه طرح ها و لوایحی که در مجلس تصویب می شود، تخصصی است. این استدلال از دید بنده و بسیاری از اشخاص دیگر رد شده است. مگر ما تخصصی تر از لایحه بودجه هم داریم؟ اگر اینطور است که لایحه بودجه هم برود در یک کمیسیون مشترک بررسی شود. چرا یک ماه دو شیفت مجلس را معطل می نماییم. از نظر بنده از لحاظ اهمیت، این طرح خیلی تفاوتی با لایحه بودجه ندارد. لایحه بودجه برای یکسال است و این طرح برای یک عمر است. لایحه بودجه با ۸۰ میلیون نفر سروکار دارد و این طرح هم با ۸۰ میلیون سروکار دارد.
وی در ادامه با اشاره به اتهاماتی که در طول این مدت به مخالفان این طرح وارد شده است، اشاره کرد: بنده از برخی دوستان خواهش می کنم که دست از این برچسب زدن بردارند. بنده نه با ساماندهی فضای مجازی مخالف هستم، نه مخالف فرمایش حضرت آقا هستم و نه ضدانقلابی هستم. یا دست از این برچسب زدن هایشان برمی دارند یا بنده هم آن چیزهایی که می دانم و بر آن اشراف دارم را به مردم می گویم. بنده خودم را سرباز انقلاب و ولایت دانسته و همیشه تلاش کردم در این راه قدم بردارم. این که بنده با همکار بغل دستی یا یک جریانی که خارج از مجلس است اختلاف داشته باشم، دلیل نمی گردد که مورد هجمه قرار گیرم. این جای تاسف دارد برای کسانی که حتی حاضر نیستند نظر مخالف و کارشناسی شده یک فرد دیگر را بشنوند. امیدوار هستم این روند غلط خودرا اصلاح کنند.
وی در ادامه با اشاره به فلسفه عضویت خود در کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت، بیان کرد: از آنجائیکه بنده به برخی از مواد این طرح ایراد جدی وارد می دانستم از ریاست مجلس و کمیسیون امورداخلی کشور خواستم تا به بنده برای ورود به این کمیسیون رای دهند و هدف بنده از ورود به این کمیسیون این بود که بتوانم نگاه و دغدغه مردم را بهتر و دقیق تر برای اعضای کمیسیون مشترک تبیین کنم، از طرف دیگر در مقابل تعدادی از مواد این طرح که می تواند منجر به نگرانی مردم شود، مقاومت کنم.
نگرانی مردم و دولت نشان میدهد که این طرح ایراداتی داردرشیدی کوچی در ادامه در پاسخ به این پرسش که چگونه گفته می شود نظرات کارشناسی درباب این طرح گرفتن شده اما وزارت ارتباطات با آن مخالف است؟ گفت: اصل موضوع نیز همین است. امروز وزیر ارتباطات که از مجریان اصلی این طرح است نسبت به آن انتقاد دارد. البته شاید افرادی که به ما فشار می آورند ایشان را نیز تحت فشار گذاشته و ایشان نتواند خیلی مانند من شفاف صحبت کند. زمانی که هم دولت و هم مردم به تعدادی از مواد این طرح و نحوه بررسی آن ایراد می گیرند و حتی بسیاری از نمایندگان مجلس نیز این ایرادات را وارد می دانند حتما نقصی وجود دارد. ما تقاضای بررسی این طرح را بصورت شفاف در صحن مجلس دنبال خواهیم کرد.
افتخار می کنم که حرف مردم را فریاد می زنموی با اعلان اینکه دیدم که تعدادی از این شبکه های خارجی معاند تعدادی از صحبت های بنده را گذاشته و فکر می کنند آبی برایشان گرم خواهد شد، اظهار داشت: بنده محکم بر سر اعتقادات خود ایستاده ام و با دشمنان این مردم و نظام ذره ای سر سازش نخواهم داشت. به آنها می گویم که فکر نکنند خیلی زرنگ هستند و می توانند برداشت خودرا کنند. من سرباز این نظام و ولایت و پاسدار مردم و نظام هستم. بنده افتخار می کنم که حرف مردم را فریاد می زنم. بتازگی ویدئویی از صحبت های حضرت امام پخش گردید که ایشان در آن تاکید داشتند ما قیم مردم نیستیم بلکه وکیل مردم هستیم، باید جوری رفتار نماییم که از دغدغه ها و مشکلات مردم کم نماییم.
رشیدی کوچی در ادامه اشاره کرد: آیا موافقان طرح صیانت که با عجله به دنبال تصویب این طرح هستند تابحال این میزان برای معیشت مردم و یا ساماندهی بازار بورس و یا کنترل گرانی ها در بازار سرعت به خرج داده اندبنده یک سوال از برخی دوستان خودم دارم. به من می گویند که شما خلاف منویات حضرت آقا عمل می کنی. اول این که من اعتقاد دارم که ما باید خودمان را سپر ولایت قرار دهیم نه ولایت را سپر خودمان. این نکته کلیدی است. دوم این که بنده با ساماندهی فضای مجازی مخالف نیستم. مقام معظم رهبری خط مشی های بسیار مهمی برای ما تعیین کردند. سوال دارم از عزیزانی که اینقدر با عجله به دنبال تصویب این طرح هستند. آیا دغدغه این را داشتید که معیشت مردم را با تشکیل کمیسیون مشترک مرتفع کنید؟ آیا دغدغه این را داشتید که طرحی را بیاورید که در کمیسیون ویژه برای حل مشکل گرانی بررسی شود؟ آیا دغدغه این را داشتید که طرحی بیاورید و کمیسیون مشترکی تشکیل دهید و همان طوری که این طرح را با سرعت پیش می برید در آنجا فکری به حال بورس کنید که جمعیت کثیر مردم در آن سرمایه های خودرا از دست دادند؟ حضرت آقا این دغدغه ها را مطرح نمودند. چرا دوستان ما در این موضوعات ورود نکردند. ما خیلی صحبت های حضرت آقا را شنیدیم. مقام معظم رهبری بارها اعلام نمودند که فضای مجازی خط مقدم جبهه است و افسران این خط مقدم جوانان هستند و حتی تاکید نمودند از این فضا برای تبیین دستاوردهای انقلاب استفاده گردد ایشان نگفتند که این فضا را کنار بگذارید.
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا کاهش سرعت و کیفیت اینترنت در ایام اخیر با طرح صیانت ارتباطی دارد، بیان کرد: اساسا نه. چونکه اگر این طرح هم تصویب شود برای اجرای آن یک بازه زمانی حداقل یک سال و اندی لازم است. بنده این را تایید نمی کنم که حالا این طرح بدون مصوبه نهایی مجلس در حال اجراست. مشکل امروز بدان دلیل است که زیرساخت های ما گسترش پیدا نکرده و امروز با چنین اختلال هایی مواجه هستیم.
این عضو کمیسیون مشترک طرح صیانت از فضای مجازی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا ایرادات مرکز تحقیقات در نسخه جدید این طرح مرتفع شده است یا خیر؟ بیان کرد: متاسفانه خود اعضای کمیسیون مشترک در زمان رای گیری درباره کلیات طرح صیانت نمی دانستند به چه چیزی دارند رای می دهند مرکز تحقیقات در نسخه ابتدایی این طرح چهار مغایرت با قانون اساسی تشخیص داده بود. به نظر بنده همچنان ایرادات مرکز تحقیقات در نسخه جدید پابرجا است و مرتفع نشده است.
وی افزود: نکته حائز اهمیت این است که امروز کسب و کارهای حاضر در فضای مجازی دغدغه مند هستند. ما حدود ۲ میلیون شغل مستقیم و ۹ میلیون شغل غیر مستقیم با این فضا داریم. اگر این طرح تصویب شود و یک پلت فرم مانند اینستاگرام فیلتر شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ چه کار می خواهیم انجام دهیم؟ شغل هایی هستند که از این فضا درامد دارند و هیچ اتکایی به دولت ندارند. این خیلی مهم می باشد. متاسفانه خود اعضای کمیسیون مشترک نیز در زمان رای گیری کلیات این طرح نمی دانستند که چه طرحی را دارند تصویب می کنند. این است که بنده می گویم این کمیسیون جهت بررسی این طرح صلاحیت ندارد.
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا از نظر شما یک جریان خاص در مجلس این طرح را دنبال می کنند که چهره رییس مجلس و رییس قوه مجریه را تخریب کنند؟ بیان کرد: بنده نمی گویم جریانی هست یا نیست، اما این سوال را طرح می کنم که اگر این طرح با این شکل و شمایل و بدون اقناع سازی مردم تصویب شود نگاه مردم نسبت به مجلس و رییس مجلس چه خواهد بود؟ آیا مثبت است یا منفی؟
این عضو کمیسیون مشترک طرح صیانت در ادامه در پاسخ به این پرسش که حال سرنوشت طرح صیانت چه خواهد شد؟ بیان کرد: بنده نمی توانم پیش بینی کنم، اما بنده تلاشم را خواهم کرد که دغدغه و نگرانی مردم به حداقل برسد و اقناع سازی صورت گیرد. اگر مقرر است طرحی تصویب شود علاوه بر رای نمایندگان مجلس رای مردم هم پشت آن باشد.
هیچ وقت برای گرفتن رای حرفی نزده امنماینده مردم مرودشت در مجلس در ادامه در پاسخ به اتهاماتی نظیر تبلیغات انتخاباتی که مقابل مخالفان این طرح مطرح شده، بیان کرد: بنده در پاسخ به این افراد می گویم شجاعت مخالفت داشته باشند تا در دور بعد رای بیاورند. افرادی که کار سیاسی کردند می دانند که بنده چه ریسکی در مخالفت با این طرح کردم. آنها هم شجاعت داشته باشند و پای کار بیایند. این یک حرف نامربوطی است. بنده اگر می خواستم تبلیغ کنم راه های خیلی بهتری داشتم. اگر بنده به دنبال تبلیغ بودم به دنبال شفافیت نمی رفتم. بنده بهترین تبلیغ برای خودم را خدمت به مردم حوزه انتخابیه ام می دانم. هزینه تبلیغات انتخاباتی بنده کلا ۱۲۰ میلیون تومان شد. معادل پول شام یک شب رقبای انتخابی بنده. من هیچ گاه برای رای حرف نزده و قدمی برنداشتم. بنده برای خدا کار می کنم. مطمئن هستم اگر خدمت صادقانه باشد مردم خودشان خواهند فهمید. آن لحظه ای هم که بنده در زمان رای گیری مخالفت کردم و ایستادم یک درصد هم به مخیله بنده خطور نمی کرد که مقرر است چنین حرکتی در کشور شروع شود. بنده دنبال این چیزها نبودم.
رشیدی کوچی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال می دهید امضا کنندگان نامه بازگشت طرح صیانت به صحن در زمان رای گیری نظر خودرا عوض کنند، بیان کرد: بله بنده این احتمال را می دهم، چونکه موافقان بررسی این طرح در کمیسیون دارند تلاش خودرا برای بازپس گرفتن امضاها می کنند، البته ما هم تلاش خودرا انجام می دهیم. گفته می شود مرد و قولش. ما انتظار داریم امضا کنندگان پای قول خود بمانند. ما هم اهتمام می نماییم تا این امر محقق شود. اما بنده از موافقان بررسی این طرح در کمیسیون مشترک خواهش می کنم که از مقام معظم رهبری هزینه نکنند به جهت اینکه موافقت خودرا به دیگر نمایندگان تحمیل کنند. همان طوری که بنده از مقام عظمای ولایت هزینه نمی کنم. ما باید هزینه ولایت بشویم نه ولایت هزینه ما شود. حضرت آقا نگفته این طرح را ببرید و تصویب کنید. رهبری فرمایش کلان داشتند درباب فضای مجازی و صحبت های ایشان نیز موجود است.
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که اگر قرار باشد بررسی این طرح در کمیسیون مشترک ادامه یابد آیا ترکیب این کمیسیون تغییری خواهد داشت؟ بیان کرد: این احتمال وجود ندارد. اگر قرار باشد طرح در کمیسیون مشترک ادامه یابد تغییری در ترکیب این کمیسیون ایجاد نخواهد شد.
وی اظهار داشت: بررسی این طرح در صحن مجلس به نفع نظام است. مردم تحمل شوک جدیدی ندارند. ابتدا باید شرایط اقتصادی سامان یابد.
رشیدی کوچی در آخر در پاسخ به زمانبندی بررسی این طرح در مجلس، بیان کرد: با پیگیری مجدانه ای که همکاران بنده در کمیسیون دارند استنباط بنده این است که پس از تعطیلات عید آغاز به کار کمیسیون را داشته باشیم. البته اگر در کمیسیون باقی مانده باشد. ما خیلی امید داریم تا این طرح را به صحن مجلس بازگردانیم.
منبع:

1400/12/06
13:20:05
0.0 / 5
867
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد