میرتاج الدینی خبر داد

پیشنهاد فراکسیون راهبردی برای اصلاح حق السهم کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی در بودجه

پیشنهاد فراکسیون راهبردی برای اصلاح حق السهم کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی در بودجه

بی بی سرور: رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی از ارائه پیشنهادی به هیات رییسه مجلس برای اصلاح موضوع حق الامتیاز و حق السهم کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی در بودجه 1401 آگاهی داد.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، محمدرضا میر تاج الدینی اظهار داشت: در لایحه بودجه ۱۴۰۱ عنوان شده حق الامتیاز و حق السهم دولت از کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی به میزان ۲ درصد بالا رفته و به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۳۰۴۰۴ نزد خزانه داری کل کشور واریز می شود. برای اصلاح این مساله پیشنهاد داده ام که «حق الامتیاز و حق السهم کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی دارای پروانه تلفن همراه که دارای شبکه نهایی دسترسی هستند به میزان ۲ درصد بالا رفته و به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۳۰۴۰۴ نزد خزانه داری کل کشور واریز شود.»
این عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ در مورد دلیلهای توجیهی این پیشنهاد بیان کرد: این پیشنهاد در امتداد پشتیبانی از توسعه شبکه ثابت در کشور و شبکه ملی انتقال داده، مطرح شده تا در متن این قانون به صراحت قید شود که افزایش ۲ درصدی حق السهم فقط شامل کارورهای مخابراتی شود که دارای پرونده تلفن همراه و دارای شبکه نهایی دسترسی هستند.
میرتاج الدینی افزود: برخلاف برنامه های کلان توسعه ارتباطات کشور و شبکه ملی انتقال داده و سیاست های شورای عالی فضای مجازی، بخش اعظم سیاستگذاری ها و جهت دهی ها در زمینه ارتباطات فقط روی زیرساخت شبکه موبایلی متمرکز بوده است. متاسفانه توسعه شبکه پهن باند خصوصاً شبکه فیبر خانگی بعنوان یکی از مهم ترین الزامات جهت توسعه شبکه ملی داده های کشور صورت نپذیرفته است.
وی بیان کرد: توسعه شبکه ارتباطات ثابت در قیاس با شبکه ارتباطات موبایل توسعه یافتگی کمتری داشته است و عملا باتوجه به ضریب نفوذ کمتر نسبت به شبکه ارتباطات موبایل روبرو است و بنا بر این پیشنهاد فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ارائه شد.
همین طور سهیل یحیی زاده، رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه، توضیح داد: اکنون در کشور در حوزه شبکه تلفن همراه بیش از ۱۰۰ میلیون مشترک فعال داریم که بیش از نیمی از آنها در شبکه نسل سوم و چهارم موبایل فعال می باشند و ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور اکنون بیش از ۱۲۰ درصد است. علاوه بر این در حوزه شبکه پهن باند ثابت بیش از ۹ میلیون مشترک ثابت داریم که بخش اعظمی از آن در شبکه سیمی و مسی در قالب تکنولوژی های مبتنی بر DSL فعال می باشند و ضریب نفوذ بخش ثابت متاسفانه زیر ۳۰ درصد است.
وی ادامه داد: درصورتی که برمبنای برنامه توسعه ای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مشترکان پهن باند ثابت تا سال ۱۴۰۰ به بالای ۲۰ میلیون مشترک ثابت می رسید، باید بخش اعظمی از این مشترکان از تکنولوژی مبتنی بر فیبر خانگی FTTH بهره می بردند که در عمل این امر محقق نشده است.
رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که بخش عمده درامد وزارت ارتباطات در بودجه ۱۴۰۱ از محل حق السهم اپراتورهای تلفن همراه که دارای شبکه نهایی دسترسی نیز هستند محقق خواهد شد، اظهار داشت: حق السهم اپراتورهای ثابت به سبب عدم توسعه شبکه و رشد منفی بازار، سهم به سزایی در تحقق بودجه وزارت ارتباطات ندارد.
یحیی زاده افزود: متاسفانه سال قبل نیز این تبصره در بودجه ۱۴۰۰ وجود داشت و آنجا نیز شفاف سازی لازم صورت نگرفت و عملا روح قانون در تبصره مربوطه مدنظر قرار نگرفت و فقط شامل شرکت های کوچکی شد که عملا دسترسی شبکه نهایی کاربر را ندارند.
وی اشاره کرد: در صورتیکه متن مربوطه به افزایش ۲ درصدی حق الامتیاز و حق السهم کارورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی دارای پروانه تلفن همراه که دارای شبکه نهایی دسترسی هستند، تغییر پیدا نکند، شاهد ورشکستی شرکت های کوچک فعال در بخش اینترنت ثابت خواهیم بود و اشتغالزایی در این بخش را گرفتار مشکل می کند.
منبع:

1400/12/02
10:33:57
0.0 / 5
800
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد