دبیر شورای عالی فضای مجازی:

در ساخت فیبرنوری و تجهیزات اکتیو آن به خودکفایی رسیده ایم

در ساخت فیبرنوری و تجهیزات اکتیو آن به خودکفایی رسیده ایم

دبیر شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: در ساخت فیبر نوری و تجهیزات اکتیو به خودکفایی رسیده ایم و توسعه این پروژه در کشور قابل تحقق است.به گزارش بی بی سرور به نقل از مهر، ابوالحسن فیروزآبادی امروز در حاشیه افتتاح پروژه فیبر نوری FTTX که در محل وزارت ارتباطات محقق شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: توسعه شبکه پهن باند کشور از اولویت های توسعه فضای مجازی و رکن شبکه ملی اطلاعات است.
وی اظهار داشت: ما معتقد هستیم شبکه ثابت کشور بیشتر از شبکه سیار توسعه پیدا کند چون می تواند نقش زیرساختی برای شبکه سیار داشته باشد.
دبیر شورایعالی فضای مجازی افزود: چاره ای نداریم که شبکه پهن باند را توسعه دهیم. چونکه می توانیم بر مبنای آن در جهت توسعه اولویت های کشور در سطح بالا گام برداریم.
فیروزآبادی با اشاره به اینکه داده ها در پیشران و موتور اقتصاد صنعتی مؤثر هستند اظهار داشت: اگر داده ها و نفت را حذف نماییم به صورت کلی صنعت ما تعطیل می شود؛ همینطور اگر داده ها محدود و یا گران شود سرعت تبادل آن کاسته می شود.
وی با تکیه بر این که ما باید قابلیت افزایش سرعت پهنای باند بالا را داشته باشیم اظهار داشت: چونکه این مورد می تواند سبب توسعه اقتصادی کشور شود.
دبیر شورایعالی فضای مجازی تصریح کرد: به علت مشکلات تحریمی و جنگی که در سالهای گذشته داشته ایم نمی توانیم از توسعه سرمایه بر استفاده نماییم. ازاین رو ناچار به توسعه نرم افزاری و مغزافزاری هستیم.
فیروزآبادی با تکیه بر این که در این حوزه ها همواره بازار رقابتی وجود دارد خاطرنشان کرد: همه این نکات سبب می شود که ما به فکر توسعه شبکه ملی اطلاعات باشیم و مشکلات آنرا رفع نماییم.
به گفته دبیر شورایعالی فضای مجازی امیدوارم شاهد توسعه این مورد در کشور باشیم چونکه مقدمات آن در شبکه ملی اطلاعات به تصویب رسیده است.
فیروزآبادی تصریح کرد: ما در شبکه ملی اطلاعات و شورایعالی فضای مجازی برای پوشش بیشتر از ۲۵ بیت مگاپرسکند سعی کردیم و این میزان را پایه قرار دادیم اما در صدد هستیم که به سرعت ۸۰ تا ۱۰۰ مگابیت پرسکند که متداول کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه است، برسیم.
وی تصریح کرد: ان شاءالله بتوانیم سرویس با قیمت مناسب تا ۸۰-۱۰۰ بیت پرسکند را محقق نماییم و اگر موانعی دارد در شورایعالی فضای مجازی برطرف نماییم.
دبیر شورایعالی فضای مجازی ضمن اشاره به مشکلات ارتباطاتی اضافه کرد: باید مشکلات در زمینه فیبر نوری برطرف شود و از سهم شرکتهای خصوصی که تقریباً صفر بود افزایش یابد.
فیروزآبادی همینطور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه ما در ساخت فیبر نوری و تجهیزات اکتیو شبکه به خودکفایی رسیده ایم، اظهار داشت: البته برخی قطعات وارداتی هستند اما اجرای پروژه فیبر نوری در کشور قابل تحقق است.
وی با تکیه بر لزوم روی کار آمدن بخش خصوصی در اجرای این پروژه اضافه کرد: دولت می تواند این بازار را مدیریت کند.
دبیر شورایعالی فضای مجازی در مورد انحصار اظهار داشت: امیدواریم از این انحصار کاسته شود چونکه ما چند سال پیش انحصار مطلق داشتیم و الان شبه انحصار داریم و با عنایت به ظهور و بروز شرکتهای بزرگ اپراتوری امیدواریم شکاف انحصاری شبکه های کشور تا آخر دولت کمتر شود.
فیروزآبادی با اشاره به اینکه به نظر می آید که حالا کشور آماده خیزش در حوزه اقتصادی می باشد، خاطرنشان کرد: یکی از عوامل این خیزش، توسعه شبکه ارتباطاتی است که حالا شرایط آن مهیا است؛ مصوبات و اراده وجود دارد. امیدواریم که با کاهش تحریم ها برنامه ما محقق شود.

1400/11/26
11:32:40
0.0 / 5
884
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد