رمزارز در خدمت جنگ

رمزارز در خدمت جنگ

به گزارش بی بی سرور افرادی از سراسر جهان بیتکوین و رمزارزهای دیگر را برای تأمین مالی نیروهای اوکراین در مقابل روسیه می فرستند تا از این کشور در جنگ حمایت کنند.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، اوکراین که بازار رمزارز رو به رشدی بوجود آورده است، حالا از تجربه خود در زمینه ارز دیجیتالی برای بهبود قابلیتهای نظامی و آنلاین خود استفاده می نماید. بر اساس گزارش شرکت الیپتیک، بیشتر از ۵۷۰ هزار دلار رمزارز به سمت سازمانهای داوطلب و گروه های غیرانتفاعی در اوکراین سرازیر شده تا به ارتش این کشور برای تأمین تجهیزات، دارو و پهپاد کمک کنند. به علاوه منابع مالی از ساخت اپلیکیشن تشخیص چهره حمایت می کنند تا مزدوران یا جاسوسان روسیه شناسایی شوند. این حقیقت که رمزارز می تواند به صورت ناشناس و بدون بررسیهای دقیق ارسال شود، ارسال منابع مالی فرا مرزی را راحتتر می کند.

تام رابینسون، دانشمند ارشد الیپتیک تصریح کرد: رمزارز با موافقت بی سر و صدای دولتها، به میزان فزاینده ای برای تأمین مالی گروهی جنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید مورد اوکراین اولین نمونه از استفاده از رمزارز به این شکل است. پاسخهای رسمی داده شده است و آمریکا، انگلیس و کشورهای دیگر جهت کمک به آمادگی اوکراین در مقابل حمله نظامی احتمالی روسیه تجهیزات نظامی ارسال کرده اند. اما نیروهای داوطلب در سال های اخیر به بخش مهمی از تلاشهای نظامی اوکراین تبدیل گشته اند.

رابینسون در توضیح مزایای رمزارز نسبت به انواع دیگر ارز برای تأمین مالی تلاشهای داوطلبانه می گوید: رمزارز برای تأمین مالی بین المللی مناسب می باشد چونکه مرزهای ملی را رعایت نمی کند و سانسور گریز است و هیچ سازمان مرکزی بعنوان مثال در واکنش به تحریمها نمی تواند مانع مبادلات شود.

فعالیت رمزارز اوکراین در سطح مالی جدی گرفته شده و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین صدور ارز دیجیتالی را برای بانک مرکزی قانونی کرده است. او همینطور با دولت برای قانونی کردن و ساماندهی رمزارز کار کرده و مبادلات رمزارزها را برای شرکتها راحت کرده است.

بعضی از گروهها کمک مالی را به شکل رمزارز جمع می کنند که یکی از آنها "کام بک اِلایو" (زنده برگرد) است. این سازمان که در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد، تجهیزات نظامی، آموزش نظامی و ملزومات پزشکی فراهم می آورد. این گروه در سال ۲۰۱۷ پذیرش دریافت کمک در چارچوب رمزارز را شروع کرد و حدود ۲۰۰ هزار دلار در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ دریافت کرد. این گروه به رویترز اعلام نمود ما یک کیف بیتکوین ایجاد کردیم چون افراد مدام چنین تقاضایی داشتند و می خواهیم به همه فرصت دهیم از ما به سادگی حمایت کنند.

سازمان اتحاد سایبری اوکراین ۱۰۰ هزار دلار برای پشتیبانی از حملات سایبری ضد نیروهای روسی در سال های اخیر دریافت کرده است.

با روند منابع مالی که به سمت اوکراین در جریان است، این کشور می تواند به سرعت به یک ابرقدرت رمزارز تبدیل گردد. اوکراین بعد از قانونی کردن ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱، مالیات پایین و اسناد راحت در رابطه با روش پرداخت جدید، افراد و کسب و کارهای جدیدی را به سمت رمزارز جذب کرد. به علاوه به اوکراین این فرصت را داد تا خویش را بعنوان قطب اروپای شرقی برای نوآوری و توسعه مطرح کند. این کشور شمار زیادی از طراحان را جلب کرده و از حمایت برنامه نویسان برای تغییر و تحول دیجیتالی این کشور برخوردار شده است.

میخائیلو فدروف، معاون وزیر تغییر و تحول دیجیتالی اقدام برای قانونی کردن و ساماندهی رمزارز را تایید و اظهار نمود: توسعه صنعت جدید اجازه خواهد داد سرمایه گذاریهای شفاف جذب شوند و تصویر کشور ما را بعنوان یک کشور های تِک (فناوری پیشرفته) تقویت خواهد نمود.

اطلاعات شرکت چین آنالایز (Chainanalysis) نشان داده است اوکراین در شاخص جهانی استفاده از رمزارز در رتبه چهارم قرار دارد و هشت میلیارد دلار رمزارز هر سال به این کشور وارد و از آن خارج می شود. این رقم معادل حدود ۱۵۰ میلیون دلار در روز است. خیلی از مردم اوکراین به سمت رمزارز بعنوان مکانی برای سرمایه گذاری پول خود جلب شده اند چونکه بازار سهام قوی جایگزینی وجود ندارد.

وزارت دیجیتالی اوکراین به حدی درباره جایگاه اوکراین در بازار ارز دیجیتالی بین المللی مطمئن است که برای دو برابر کردن درصد سهم فناوری در تولید ناخالص داخلی ملی از پنج به ۱۰ درصد هدف گذاری کرده است. همینطور انتظار دارد شمار افراد شاغل در بخش فناوری به ۵۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کند.

و حالا شرکتها تلاش می کنند بخت خویش را در بازار رمزارز اوکراین امتحان کنند. صرافی رمزارز بایننس آماده عرضه کارت پرداخت رمزارز جدیدی در اوکراین می شود که این شرکت را در موقعیت برتر قرار می دهد.

طی سال قبل اوکراین با تدابیری برای قانونی کردن و ساماندهی رمزارزها، به سختی کوشش کرد تا خویش را بعنوان یک قطب رمزارز معرفی نماید و انتظار دارد در سال های آینده به قطب رمزارز در اروپا تبدیل گردد. با این وجود ارزهای دیجیتالی در ماههای اخیر اهمیت حیاتی برای اقتصاد اوکراین پیدا کرده است و تشدید تهدید تهاجم روسیه سبب شده است افراد و شرکتها از سراسر جهان منابع مالی به گروه های داوطلب و گروه های وابسته به دولت جهت کمک به آماده شدن آنها در مقابل جنگ ارسال نمایند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، این اولین نمونه از استفاده از رمزارز برای پشتیبانی در یک جنگ و تبدیل شدن آن به بخش جدایی ناپذیر از اقتصاد ملی است.

منبع:

1400/11/25
09:07:10
0.0 / 5
916
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد