برنامه ایران برای قرار گرفتن در بین 10 کشور برتر در زمینه هوش مصنوعی

برنامه ایران برای قرار گرفتن در بین 10 کشور برتر در زمینه هوش مصنوعی

به گزارش بی بی سرور رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به تدوین سند استراتژیک هوش مصنوعی، اظهار داشت: قرار گرفتن ایران جزو 10 کشور برتر در هوش مصنوعی تا افق 1410 چشم انداز این سند تعریف شده است.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، دکتر محمدشهرام معین امروز در مراسم رونمایی از دو پروژه هوش مصنوعی پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات با اعلان اینکه تدوین سند هوش مصنوعی از سال قبل شروع شد، اضافه کرد: برای تدوین این سند اسناد راهبردی ۲۳ کشور در زمینه هوش مصنوعی مورد بررسی قرار گرفت و این بررسی ها نشان داد که حوزه هایی چون محیط زیست، سلامت، حمل و نقل، آموزش دیجیتال، انرژی، رباتیک، صنعت، کشاورزی و توسعه امنیت جزو حوزه های اولویت دار برای کاربرد هوش مصنوعی قرار دارند.

وی چشم انداز این سند را قرار گرفتن ایران در میان ۱۰ کشور اول دنیا در توسعه هوش مصنوعی و موفقیت در افزایش رشد اقتصاد تا ۱۴۱۰ عنوان نمود و افزود: همچون اهداف این سند می توان به انجام ۸۰ درصد تحقیقات در امتداد رفع نیازهای کشور، ایجاد محیط قانونی، پذیرش و به کارگیری ۴۵ درصدی از هوش مصنوعی در دولت و صنعت تا ۱۴۱۰، سرمایه گذاری ۸ میلیارد دلاری در زمینه هوش مصنوعی و سهم ۱۲ درصدی هوش مصنوعی در تولید ناخالص ملی اشاره نمود.
معین، ایجاد توان محاسباتی ۱۰۰ پتافلاپس و ذخیره سازی ۱۰۰ پتابایت، ایجاد ۱۰۰ شرکت با درآمد سالانه ۱۵ میلیون دلار و ۱۰ شرکت بزرگ با درآمد سالانه ۵۰ میلیون دلار را از دیگر اهداف این سند نام برد.
رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات با اعلان اینکه این سند حاوی ۱۴ سیاست کلان است، اظهار نمود: حمایت و پشتیبانی از تولیدات حوزه هوش مصنوعی، بسترسازی مناسب در توسعه این فناوری، تقویت شرکت های فعال دراین زمینه و استفاده از هوش مصنوعی در رفع ابر چالش ها همچون این سیاست های کلان است.
وی تدوین ۹ راهبرد را از دیگر بخش های این سند ذکر کرد و افزود: بطور کلی این سند حاوی ۴۷ سیاست خرد، ۳۹ اقدام کلی و ۱۵۵ پروژه و فعالیت است.
معین با اعلان اینکه در این سند ۱۰ حوزه اولویت دار برای کاربرد فناوری هوش مصنوعی در نظر گرفته شده است، اظهار نمود: هم اکنون نشست های هم اندیشی برای کاربردی شدن این فناوری با مشارکت دستگاه های مختلف برگزار می شود که در ماه جاری، این جلسه با وزارت بهداشت در حوزه کاربرد هوش مصنوعی در سلامت برگزار می گردد.
وی افزود: علاوه بر آن تفاهم نامه ای با وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای پروژه تخمین سطح زیر کشت محصولات کشاورزی با بهره گیری از داده های زمینی و هوش مصنوعی منعقد شده است.
معین اشاره کرد: در کنار این اقدامات در حوزه تدوین استانداردهای این حوزه اقدام خواهد شد.

منبع:

1400/11/11
12:56:27
0.0 / 5
856
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد