جذب سرمایه گذار خارجی آوردن دانش فنی است، نه واردات صرف

جذب سرمایه گذار خارجی آوردن دانش فنی است، نه واردات صرف

به گزارش بی بی سرور مدیرعامل یک شرکت فناور در زمینه ICT با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری بخش خصوصی و جذب سرمایه گذارهای خارجی در صنعت ICT، اظهار داشت:  جذب سرمایه گذار خارجی، آوردن دانش فنی به کشور است، نه واردات صِرف که همیشه ما را وابسته می کند.


میثم عطارزادگان در گفتگو با ایسنا، تصریح کرد: سیر تحولات ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران همچون ذات تغییرپذیر فناوری هایی که بر بستر آن شکل گرفته، در هر مقطعی از زمان، چهره عوض کرده و شرایط امروز کشور رقم زده است. حوزه ICT یک حوزه بسیار پویا و دینامیک است که تغییرات در آن بسیار سریع رخ می دهد و هر روز با نوعی از سرویس و فناوری های نوین و تحول آفرین روبرو می باشیم که این فناوری ها آینده تمام تعاملات و مباحث اقتصادی، اجتماعی را تحت تأثیر قرار خواهند داد. علیرغم این فناوری ها مباحثی مانند اقتصاد دیجیتال و تحول دیجیتال عینیت پیدا کرده که این سرعت در تغییر فناوری ها نیازمند توجه ویژه و داشتن آمادگی های لازم است.
دبیر کمیسیون حقوقی، مالی اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران به برخی مشکلات این حوزه اشاره و اظهار نمود: ما برای رشد به ارتباطات جهانی نیاز داریم و در این میان با موانعی همچون ارتباط با بانکهای بزرگ جهانی، صادرات و واردات روبه رو هستیم. از طرفی یکی از بزرگ ترین موانع ما در سرمایه گذاری بخش خصوصی و گسترش تولید، بحث قوانین گمرکی است که باید این موانع هم رفع گردد تا شاهد سرمایه گذاری بخش خصوصی باشیم.
وی در عین حال بیان نمود: یکی از مواردی که باید برای محقق شدن سرمایه گذاری در صنعت ICT انجام داد، جذب سرمایه گذارهای خارجی است که اگر این مهم صورت گیرد، خلأ بسیاری که در این صنعت وجود دارد تا حدودی پر می شود. جذب سرمایه گذار خارجی، آوردن دانش فنی به کشور است، نه واردات صِرف که همیشه ما را وابسته می کند. قبول داریم که دولت در جهت مشارکت بیشتر بخش خصوصی در صنعت ICT تلاش و حرکت می کند اما ابعاد این ماجرا تنها در قالب حوزه وزارت ICT نیست. به عبارت دیگر، برای نتیجه دادن این مورد باید بخش ها و دستگاههای مختلف با یکدیگر همکاری و همراهی کنند.
این مدیر شرکت فناور حوزه ICT همینطور اظهار نمود: اگر سرمایه گذاری کافی در این عرصه و بخصوص حوزه ارتباطات انجام نشود، در آینده با مشکلات عدیده ای مواجه خواهیم شد که این چالش باید هرچه سریع تر حل شود. بخشی از سرمایه گذاران این صنعت در ایران، یا نگاهشان صرفاً مالی است یا صرفاً ICT، درواقع میتوان گفت شناخت درستی ندارند و روی حوزه های غیرکاربردی سرمایه گذاری می کنند که باید به این مورد هم فکری کرد. مبحث نهادهای بالادستی و تعدد نهادهای تصمیم گیری در حوزه ICT هم از دیگر چالش های مهم این حوزه است.
منبع:

1400/11/07
23:47:41
0.0 / 5
873
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد