مستندسازی شناسه های ۱۵۰ لیست در ارتباط با پست

مستندسازی شناسه های ۱۵۰ لیست در ارتباط با پست

رئیس گروه مستندسازی اداره کل توصیف و پردازش اسناد ملی از لیست ۱۵۰ سند در ارتباط با پُست برای بازبینی و بررسی قابلیت مستندسازی نمایه های آنها در این اداره کل اطلاع داد و اظهار داشت: اداره کل توصیف و پ‍ردازش اسناد ملی از آغاز سالجاری تا آخر آذرماه، تعداد ۲۷۸۴ مورد مستندسازی و ۷۷۲ مورد ویرایش مستندات را به انجام رسانده است.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مهستی ابوذرجمهری، رئیس گروه مستندسازی اداره کل توصیف و پردازش اسناد ملی با بیان این خبر در تشریح اهمیت مستندسازی و اهمیت فعالیت این گروه اظهار داشت: مستندسازی در لغت به معنای بخشیدن قابلیت استنادی است و در مفهوم کلی آن عبارت از تدوین سیستمی جامع از اطلاعات، یکپارچه سازی آنها و بروزرسانی مداوم اطلاعات است.
او افزود: به هر میزان، بانک مستندات یک سازمان قوی تر باشد، مبین حرفه ای تر بودن فعالیتهای آن سازمان است. در همین راستا در آرشیو ملی ایران، مستندسازی فعالیتی تخصصی است که گروه مستندسازی داده های اسنادی به آن پرداخته و نه تنها به نیازهای مستندسازی گروههای لیست نویسی اسناد و لیست نویسی منابع دیداری - شنیداری و اسناد ویژه (خریداری و اهدایی) مستقر در آرشیو ملی کشور پرداخته، بلکه نیازهای مستندسازی مدیریت های استانی را هم پاسخگو خواهد بود.
مهستی ابوذرجمهری بیان نمود: در این فرایند که مقدمات آن از تیرماه سالجاری فراهم شده، دسترسی مراکز استانی به سبد مجازی aut-gangineh تعریف شد و ارسال رکورد به این سبد صورت می گیرد و بسته به نوع نمایه پیشنهادی و حوزه آن (نام اشخاص، تنالگان، نام جغرافیایی، نام خاندان، موضوع) رکورد به سبد هر یک از کارشناسان گروه ارسال شده و تعیین تکلیف می شود. تعیین تکلیف بدین سان است که در صورتیکه نمایه پیشنهادی در بانک «رسا» موجود باشد، از بانک فراخوان شده و در کاربرگه قرار می گیرد و در صورتیکه نمایه پیشنهادی قابلیت مستند شدن نداشته باشد، همچنان در کاربرگه باقی می ماند، چونکه امکان دارد در زمان های بعدی اسنادی یافت شوند که اطلاعات نمایه پیشنهادی را کامل کنند و آن نمایه قابلیت مستند شدن پیدا کند.
او افزود: بخش دیگری از فعالیتهای این گروه، ویرایش مستندات بانک است که هرگاه اطلاعات جدیدی از یک مستند به دست آید، کارشناسان گروه موظف خواهند بود که این اطلاعات را وارد کاربرگه مستندسازی و در نتیجه اطلاعات آن مستند را تکمیل تر کنند. بعنوان مثال وقتی شخصیتی در بانک مستندات وجود دارد که در هیچ یک از منابع، تاریخی از فوت وی ثبت نشده است و در سندی تاریخ فوت وی ذکر می شود، کارشناس مستندسازی رجال، باید تاریخ فوت به دست آمده را وارد شناسه کند، اهمیت این کار خصوصا برای رجال در ارتباط با دوره قاجار که به تناوب دارای لقب واحدی بوده اند دارای اهمیت ویژه ای است. همان گونه که ذکر شد، مستندسازی در حوزه نام اشخاص، عناوین قراردادی، نام خاندان ها، نام تنالگان، نام جغرافیایی و موضوعات انجام می شود.
رئیس گروه مستندسازی اداره کل توصیف و پردازش اسناد ملی همینطور اظهار داشت: جریان مستندسازی، فعالیتهای پشتیبانی ویژه ای را می طلبد که به سهولت امکان پذیر نیست. از آغاز سالجاری تا آخر آذرماه، ۲۷۸۴ مورد مستندسازی و ۷۷۲ مورد ویرایش مستندات انجام شده است. البته باید در نظر داشت که چند ماه نخست سالجاری به دلیل وضعیت کرونا، کارشناسان سازمان، وضعیت حضور ۳۰درصدی هم داشته اند.
او در انتها بیان نمود: فعالیتهای جانبی مانند مصاحبه رادیویی با رادیو فرهنگ در زمینه بهبود فرایند مستندسازی برای مراکز استانی، برگزاری کارگاه های آموزشی در هفته جهانی آرشیو و معرفی بانک مستندات و عرضه توضیحات لازم برای هیئت اعزامی از آستانه مقدسه حضرت معصومه (س) هم همچون فعالیتهای گروه امسال بوده است. هم اکنون، ۱۵۰ لیست از اسناد پُست در ارتباط با دوره زمانی مظفرالدین شاه تا دوران دوم پهلوی، به منظور بازبینی و بررسی قابلیت مستندسازی نمایه های موجود در آنها که عموما در ارتباط با اشخاص و تنالگان هستند در اختیار گروه قرار گرفته است.1400/10/12
13:50:29
0.0 / 5
874
تگها: آموزش , سیستم
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد