عمده نسخ درمانی الکترونیکی شده اند

عمده نسخ درمانی الکترونیکی شده اند

بی بی سرور: طرح نسخ الکترونیکی،  در کنار شناسایی خلاءهای سلامت، افرادی را که پوشش بیمه ای ندارند شناسایی میکند. این طرح خصوصاً در استانها رشد شایان توجهی گرفته و سهم عمده نسخه های درمانی الکترونیکی شده است.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، چند سال است اعلام می کنند که دفترچه های کل کشور و کل سازمان های بیمه گر باید بصورت کارت هوشمند ارائه شود و البته این مساله زیرساخت وسیعی می خواهد، قسمتی از این زیرساخت بر عهده بیمه کنندگان است. بخشی بر عهده داروخانه ها که باید اینترنت داشته باشند. بدین ترتیب پزشکی بیمار را معاینه و بصورت الکترونیکی برایش نسخه صادر می کند، بیمار به داروخانه مراجعه نموده و کافی است تا شماره بیمه خودرا اعلام نماید و آنجا نسخه آماده و تحویل داده می شود.
رضا باقری اصل -رئیس کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی- سال قبل درباره اقدامات دولت الکترونیک در زمینه سلامت، اظهار داشته بود: پایگاه اطلاعات بیمه کشور یکپارچه شده که حاصلش قطع صدور دفترچه های تکراری بیمه و ورود به حوزه خدمات نسخه الکترونیکی است. پروژه نسخه الکترونیک بصورت گام به گام پیش می رود و زمانی بصورت کامل اجرائی می شود که مطب ها و داروخانه ها و مراکز پزشکی، آموزش های لازم را در این زمینه دیده باشند و زیرساخت ها برای آنها فراهم شده باشد.
همین طور مدتی پیش عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباب پروژه تامین نسخه های الکترونیکی و اظهارات وزارت بهداشت در خصوص آماده نبودن زیرساخت های ارتباطی این پروژه اظهار داشت: وزارت ارتباطات مطابق با قانون بودجه سال قبل ناظر بر این پروژه است و این که گفته می شود این زیرساخت ها آماده نیست را باید در اجرای پروژه نسخه های الکترونیکی دنبال کرد.
او همین طور اشاره کرد: شواهد نشان میدهد ۸۰ درصد نسخه ها اکنون الکترونیکی شده اند و این به مفهوم ناآماده بودن زیرساخت ها نیست. برای ۲۰ درصد باقی مانده هم تدابیری اندیشیده ایم که امیدواریم تا آخر سال ۱۵ درصد دیگر این پروژه نهایی شود و تنها پنج درصد این خدمات به سال آینده موکول خواهد شد.
سهم عمده نسخه های درمانی الکترونیکی شده است
در این راستا و به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رضا باقری اصل با اعلان اینکه طرح نسخه الکترونیکی در کشور با پیگیری وزارت ارتباطات و مشارکت دستگاه های مسئول در اجرای این طرح خصوصاً در استانها رشد شایان توجهی گرفته است، اظهار نمود: طبق گزارش بیمه سلامت ایرانیان در آذرماه سال جاری تا قبل از شروع رسمی این طرح، استفاده از نسخه نویسی الکترونیکی ۷۶ درصد بود که حالا این آمار به ۹۵ درصد رسیده است.
وی ادامه داد: بر اساس گزارش سازمان تامین اجتماعی که در روز سه شنبه ۷ دی ماه اعلام شد، میزان نسخه نویسی الکترونیکی ۷۸/۲۶ است که شامل ۴۵۱هزار نسخه می شود و ۳۵۳هزار آن کاملا نسخه الکترونیکی و بقیه نسخه پیچی الکترونیکی است. تامین اجتماعی، ۱۳ استان کشور را تا ۹۰ درصد تحت پوشش نسخه الکترونیکی قرار داده است و بیمه سلامت ایرانیان در ۲۸ استان ۹۰ درصد نسخه ها را الکترونیکی ارائه می کند.
دبیر شورای فناوری اشاره کرد: داده های سلامت تا حالا غیرشفاف بود که بعد از اجرای طرح نسخ الکترونیکی این جریان به نفع مردم می شود. این طرح با پیگیری وزارت ارتباطات و همراهی وزارت بهداشت، تامین اجتماعی، بیمه سلامت و دبیرخانه شورای اجرائی فناوری درحال اجراست. این طرح در کنار شناسایی خلاءهای سلامت، افرادی را که پوشش بیمه ای ندارند شناسایی می کند و برای بیمه دار شدن آنها پیگیری های لازم را انجام می دهد.
منبع:

1400/10/08
12:47:33
0.0 / 5
928
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد