در كمیسیون مشترك طرح حمایت از حقوق كاربران در فضای مجازی مطرح شد

اتفاق نظر نمایندگان مجلس برای داشتن قانون در فضای مجازی

اتفاق نظر نمایندگان مجلس برای داشتن قانون در فضای مجازی

رئیس کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی، با اشاره به اینکه اغلب نمایندگان اتفاق نظر دارند که باید در ارتباط با فضای مجازی قانون داشته باشیم و هیچکس مخالف آن نیست و اگر سندیکا و کارشناسان نظری دارند، می توانند به صورت مکتوب به دبیرخانه کمیسیون مشترک ارائه نمایند تا به کمیته ها برای اعمال نظر داده شود. ما در آغاز کار هستیم و نظرات را در جزئیات اعمال و پیشنهادات را مطرح خواهیم کرد و در این رابطه مردم نباید نگران باشند.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، نهمین نشست کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی امروز (دوشنبه، ۸ آذرماه) با حضور کارشناسان و نمایندگانی از مرکز پژوهش های مجلس، وزارت ارتباطات، سازمان نظام صنفی کامپیوتری، اتاق بازرگانی، صداوسیما، کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان و مرکز ملی فضای مجازی برگزار شد.
محسن زنگنه در این جلسه با اشاره به اینکه بر مبنای آئین نامه نظراتی که به هیات رئیسه توسط دولت عرضه می شود، باید در جلسات کمیسیون مشترک اعلام گردد، خطاب به تقی پور، اظهار داشت: زارع پور، وزیر ارتباطات طی دو هفته گذشته نامه ای را به شما ارسال و بیان کرد که با عنایت به استقرار دولت جدید، درحال تدوین طرحی هستیم و درخواست افزودن پیشنهاداتی به طرح مجلس را داشتند، ازاین رو اگر صلاح است، می طلبد تا به پیشنهادات دولت توجه داشته باشیم و بهتر بود این نامه را در جلسه مطرح می کردید.
وی افزود: با عنایت به پیگیری های انجام شده، پیش نویس اولیه ای توسط وزارت ارتباطات آماده شده که دستگاههای مختلف هم در مورد آن اجماع خاصی دارند، البته نظر کمیسیون در مورد کلیات مثبت است و اگر صلاح می دانید اعمال نظرات و پیشنهادات دولت در مورد طرح صورت گیرد، چونکه دولت باید آنرا اجرا کند؛ البته دولت نسبت به برخی بندها و مواد طرح ایرادات عمده دارد، ازاین رو می طلبد برای همراهی و همسویی با آن پیشنهادات آنرا هم داشته باشیم.
نماینده مردم تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: دولت فعلی در حوزه فضای مجازی با دولت سابق متفاوت می باشد و وزیر هم در جلسه رای اعتماد بر لزوم ساماندهی فضای مجازی تاکید داشت. نمی توان با حقیقت های جامعه درگیر شد، هم اکنون نگرانی هایی در مورد این طرح در جامعه بوجود آمده و تصویب کلیات در شرایط فعلی به صلاح نیست و نیاز است پیشنهادات دولت برای رفع نگرانی های مردم اعمال شود.
دولت پیشنهاداتی را عرضه کرده که نیاز است تلفیق شود
سید علی یزدی خواه هم در این جلسه ضمن اشاره به اظهارات زنگنه اظهار داشت: وزیر ارتباطات اعلام نموده که پیش نویسی را آماده کرده ایم، البته این پیش نویس ۳۰ درصد با طرح مجلس متفاوت است و اگر در مورد آن به تفاهم رسیدیم، میتوان در کمیته های کمیسیون نسبت به بررسی آنها اقدام و در طرح ادغام نماییم و دولت تمایلی برای عرضه لایحه جداگانه ندارد.
ایشان در ادامه اظهار داشت: طرح یک مرتبه به مرکز پژوهشها عرضه و بررسی جامع شده و میتوان پیشنهادات دولت را در کمیته ها بررسی کرد و با رای نمایندگان مورد اعمال در طرح قرار داد، ازاین رو عرضه طرح به مرکز پژوهشها هیچ توجیهی ندارد. کمیسیون می تواند کلیات طرح را تصویب و به مرکز پژوهشها جهت بررسی ارجاع کند، پیش نویس نسخه اولیه طرح را داریم و دولت هم پیشنهاداتی را عرضه کرده که نیاز است تلفیق شود.
میرزاپور نماینده وزارت ارتباطات در این جلسه با اشاره به اینکه اصل طرح مورد تایید همه و مطالبه جدی رهبر معظم انقلاب و نیاز کشور است، اظهار داشت: پس از استقرار دولت جدید، فضای همگرایی در مورد فضای مجازی انجام شد و جلسات مشترکی با حضور مرکز ملی فضای مجازی، صداوسیما، ساترا، وزارت ارتباطات و... تشکیل شد؛ در این رابطه نظام حکمرانی چهارسطحی برای فضای مجازی وجود دارد که سطح اول شورایعالی فضای مجازی، سطح دوم کمیسیون عالی یا قرارگاه هماهنگی حکمرانی فضای مجازی، تنظیم گران موضوعی فضای مجازی و سطح چهارم که دارای اهمیت بیشتری بوده پلت فرم های بومی ما هستند.
وی افزود: در طرح اصلی سطوح اول و دوم تا حدی بررسی شده، اما به سطوح بعدی به درستی پرداخته نشده است و با همگرایی و همدلی میتوان طرح را به خوبی پیش برد. پیشنهاد می شود اگر مقرر است طرح جهت بررسی به کمیته ها ارجاع شود، کمیته ای مبحث را تجمیع کند؛ متاسفانه اخیراً یکی از پلت فرم های داخلی به خاطر نبود نظام چهار سطحی گرفتار مشکلاتی شد که نیاز است این نظام مورد توجه قرار گیرد.
کمیسیون هیچ نامه ای برای اعمال نظرات تخصصی عرضه نکرده است
هاشمی -نماینده سازمان صنفی کامپیوتری کشور- در این جلسه اظهار داشت: تابحال کمیسیون هیچ نامه ای برای اعمال نظرات تخصصی به ما عرضه نکرده، البته در گذشته در نامه ای نظرات تخصصی خودمان را در ۲۰ صفحه در مورد طرح اولیه به وزیر ارتباطات سابق عرضه کردیم، ما می توانیم بازوی تخصصی کمیسیون باشیم و می طلبد از نظرات کارشناسی ما استفاده شود؛ متاسفانه با این مدل به هیچ وجه به سطح چهارم حکمرانی دست نمی یابیم. ما در این صنعت پیش رو نیستیم و بیشتر از ۶۰ درصد میزبانی وب کشور در خارج از کشور انجام می شود، ازاین رو تاثیرات جانبی بسیار زیاد خواهد بود، می طلبد به ما فضا داده شود.
امیر خوراکیان -معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی- هم بیان نمود: ما بعنوان مرکز ملی در تمام مراحل در پشت صحنه حضور داشتیم و در ارتباط با نسخه اول طرح اطلاعات کاملی وجود دارد، البته نظرات دولت و نگرانی های عمومی جامعه و کسب و کارها باید مورد توجه قرار گیرد؛ زمینه بحث کارشناسی به مرکز پژوهشها فراهم است و باید در فرآیندی ویرایش جدید طرح توسط وزارت ارتباطات را مورد توجه قرار داد، البته ۷۰ تا ۸۰ درصد این طرح با طرح سابق اشتراک معنایی دارد.
لطف الله سیاهکلی اظهار نمود: در حین بررسی طرح پیشنهادات زیادی مطرح خواهد شد و این که پیشنهادات را به مرکز پژوهشها جهت بررسی عرضه نماییم و طرح جدید بیاوریم، شدنی نیست؛ ما در جهت اصلاح، حذف یا وضع قانون گام برمی داریم و وقت زیادی نداریم که تمامی پیشنهادات را بررسی نماییم. البته دولت تمایلی برای عرضه لایحه ندارد و کمیسیون مشترک پیشنهادات دولت را بررسی خواهد نمود.
غلامرضا منتظری هم بیان نمود: فراوانی نقدها باید لحاظ شود؛ در حوزه انتخابیه با ۳۰ نفر از متخصصان نشستی داشتیم و برپایه اظهارات آنها مشخص شد هنوز قانع نشده اند و نیاز است وضعیت حضور مدعوین تعیین تکلیف شود.
نباید ما را درگیر اختلاف صنفی و سندیکایی کنید
رضا تقی پور انوری رئیس کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی، اظهار داشت: در جلسات گذشته نظرات تخصصی بخش خصوصی و مرکز پژوهشها در مورد کلیات طرح استماع و امروز هم صحبت های نمایندگان موافق و مخالف با کلیات مطرح خواهد شد. به جهت اینکه مباحث به صورت جزئی و فنی تر بررسی شود علاوه بر سه کمیته کسب وکارهای دیجیتال، فرهنگی و رسانه و زیرساخت بر مبنای پیشنهاد نمایندگان نسبت به تشکیل کمیته امنیت سایبری و امور حقوقی اقدام کردیم.
تقی پور در پاسخ به اظهارات زنگنه اظهار داشت: در مورد نامه وزیر بنا داشتیم آنرا در نشست امروز مطرح نماییم، البته روز گذشته هم با نمایندگان در این رابطه صحبت شد و قطعا این مورد را مورد توجه قرار خواهیم داد. در این نامه تاکید شده با عنایت به این که نظراتی از سطح جامعه و کسب و کارها جمع آوری شده، ازاین رو باید فرصت اعمال آنها در طرح داده شود.
وی ادامه داد: این طرح در کمیسیون فرهنگی بررسی، به هیات رئیسه تقدیم و سپس به کمیسیون مشترک ارجاع شد و در واقع نسخه فعلی از مرکز پژوهشها به مجلس ارسال شده است؛ اغلب نمایندگان اتفاق نظر دارند که باید در ارتباط با فضای مجازی قانون داشته باشیم و هیچکس مخالف آن نیست و اگر سندیکا و کارشناسان نظری دارند می توانند به صورت مکتوب به دبیرخانه کمیسیون مشترک ارائه نمایند تا به کمیته ها برای اعمال نظر داده شود.
رئیس کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی خاطرنشان کرد: نباید ما را درگیر اختلاف صنفی و سندیکایی کنید، ما به صورت شفاف تاکید کردیم هر کس نظری دارد در طرح اعمال خواهیم کرد و نمایندگان بخش خصوصی، و دستگاه ها می توانند نظرات مکتوب خویش را به دبیرخانه کمیسیون ارسال نمایند. ما در آغاز کار هستیم و نظرات را در جزئیات اعمال و پیشنهادات را مطرح خواهیم کرد، در این رابطه مردم نباید نگران باشند که با تصویب کلیات بررسی طرح به اتمام رسیده و در نشست امروز کلیات را تصویب نمی نماییم تا شائبه ها رفع گردد.
تقی پور اظهار نمود: سه پیشنهاد در نشست امروز عنوان شد که بر مبنای پیشنهاد نخست با محوریت مرکز پژوهشها طرح های دولت و مجلس تلفیق شوند همینطور طبق پیشنهاد دوم طرح در کمیته های چهارگانه و با حضور نمایندگان دستگاه ها و مرکز پژوهشها بررسی و پیشنهاد سوم هم این که روند بررسی طرح به صورت عادی طی و و رای گیری در مورد پیشنهادات هم به نشست فردای کمیسیون موکول شد.
منبع:

1400/09/10
11:44:43
0.0 / 5
913
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد