گزارش بی بی سرور؛

بررسی نقاط تاریک کارنامه اپل

بررسی نقاط تاریک کارنامه اپل

به گزارش بی بی سرور مرور کارنامه اپل در طول سال های فعالیتش نشان می دهد، این شرکت فناوری در حوزه های مختلفی از فرار مالیاتی گرفته تا شرکت در برنامه های جاسوسی، مورد انتقاد کاربران و متخصصان حوزه فناوری است.


به گزارش بی بی سرور به نقل از مهر؛ اپل هم اکنون یکی از با ارزش ترین شرکت ها و برندهای جهان در عرصه فناوری است و اغلب بعنوان یکی از پیشگامان نوآوری در دره سیلیکون شناخته می شود. ازاین رو مانند هر شرکت فناوری بزرگ دیگری، وقوع طیف گسترده ای از تخلفات و رسوایی های بزرگ، برای این شرکت هم مانند رقبایش، امری دور از ذهن نیست. اپل بر خلاف همتایان فعال خود در عرصه تبلیغات یعنی گوگل و فیس بوک، یک شرکت فناوری تولیدکننده سخت افزار به حساب می آید. بر مبنای آمار، این شرکت حجم بالایی از درآمد خویش را از طریق فروش محصولات سخت افزاری چون آیفون، آیپد و کامپیوتر های مک به دست می آورد. این شرکت از همین حیث، دارای مدل تجاری و اقتصادی متفاوتی نسبت به دیگر شرکتهای بزرگ فناوری آمریکا است. این شرکت که در طول سالهای فعالیت خود، معمولا نسبت به خروج از راهبرد اساسی خود، یعنی فروش سخت افزار بی رغبت بوده است، یکی از دو شرکت بزرگ فعال در بازار تلفن همراه به حساب می آید. اپل علاوه بر تمرکز در حوزه فروش سخت افزار به بازار پخش موسیقی، فروش اپلیکیشن، کتاب های دیجیتال و سرویسهای پخش ویدئو هم وارد شده است. طیف گسترده فعالیتهای شرکت یاد شده، سبب وقوع رسوایی های مختلف در حوزه های مختلف شده است که در ادامه به بررسی بعضی از یان رویدادها می پردازیم.

رفتار ضدرقابتی و غیراخلاقی در تجارت

اپل در طول سالهای فعالیت خود، بارها به خاطر رفتارهای انحصارگرایانه در بازار قطعات کامپیوتری و دیجیتال مورد انتقاد شدید جامعه کارشناسان و کاربران قرار گرفته است. این شرکت در مدلهای جدید کامپیوتر های مک بوک و برخی تجهیزات الکترونیکی خود، با عرضه اَشکال اختصاصی و غیرقابل تعویض قطعات، امکان پشتیبانی فنی سایر شرکت ها و تعمیرات جزئی دستگاههای خویش را از بین برده است. این بدین معنا است که مصرف کنندگان محصولات اپل در اغلب مواقع مجبور هستند برای تعویض یا تعمیر محصول معیوب خود، فقط به نمایندگی ها و فروشگاه های اختصاصی این شرکت، رجوع کنند. به عقیده خیلی از کارشناسان حوزه سخت افزار، مدلهای سال ۲۰۱۲ به بعد محصولات شرکت اپل، یکی از غیرقابل تعمیرترین انواع تجهیزات دیجیتال موجود در بازار هستند.

این قبیل اقدامات انحصارگرانه در سایر خدمات اپل مانند سرویس موسیقی و فروشگاه آیتونز هم مشهود است. این شرکت فروش و امکان استفاده از موسیقی های خریداری شده در آیتونز را صرفا به تجهیزات مختص برند خود، محدود ساخته است. مدیران این شرکت، علاوه بر این، استفاده مشتریان خود از برخی خدمات شرکتهای دیگر مانند ادوبی فلش و گوگل ویس را هم به منظور اجبار کاربران به استفاده از خدمات جانبی اختصاصی خود، بر روی پلت فرم هایشان ناممکن ساخته اند. فرار از پرداخت مالیات سازنده آیفون از اواخر دهه ۸۰ میلادی با استفاده از روش های مختلف به یکی از بزرگ ترین شرکتهای دارای فرار مالیاتی گسترده در جهان، بدل شده است. بر مبنای تحقیقات صورت گرفته، این شرکت هم مانند دیگر شرکتهای فناوری سیلیکون ولی مثل فیس بوک و گوگل، سود خویش را از راه شرکتهای تابعه به کشورهایی با قوانین ساده مالیاتی مثل ایرلند، هلند، لوکزامبوگ و کشورهای حوزه کارائیب منتقل می کند. بعنوان مثال بر مبنای آمار، اپل در سال ۲۰۰۴ بیشتر از یک سوم درآمد جهانی خویش را از راه شرکتهای اقماری صوری به ایرلند هدایت کرده است. استفاده از این روش، در سال ۲۰۱۰ میزان مالیات پرداختی اپل را به حدود ۲ درصد از سود خالص این شرکت کاهش داده است. تحقیقات صورت گرفته نشان داده است که این روند تا به امروز ادامه داشته است. شرکت اپل حدود ۱۰۲ میلیارد دلار از سرمایه خویش را برای به حداقل رساندن مالیات پرداختی در خارج از ایالات متحده نگهداری می کند. ناکارآمدی در تأمین امنیت اطلاعات باآنکه سیستم عامل مورد استفاده از جانب شرکت اپل، به واسطه تعداد کم کاربران به نسبت اندروید و دارا بودن سهم کمتری از بازار تلفن همراه و کامپیوتر های شخصی، بدافزارهای خطرناک شناخته شده کمتری نسبت به دیگر سیستم عامل ها دارند؛ اما گزارش شرکتهای امنیتی بزرگ جهان از روند افزایش صدمه پذیری محصولات اپل از سال ۲۰۰۳ تا به امروز حکایت دارد. این در شرایطی است که شرکت اپل در طول این سال ها همواره با تکیه بر امنیت بالای محصولات خود، بعنوان یک استراتژی بازاریابی، فروش تولیداتش را افزایش داده است.

بعنوان مثال، در ماه سپتامبر سال میلادی جاری، اخباری در خصوص صدمه پذیری کاربران دستگاههای اپل در مقابل جاسوس افزار پگاسوس و شناسایی یک نقص امنیتی در سیستم عامل این شرکت منتشر گردید. کارشناسان امنیتی آزمایشگاه امنیت سایبری سیتیزن، طی تحقیقات خود، دریافتند که مشتریان دولتی شرکت اسرائیلی پگاسوس، می توانند با استفاده از صدمه پذیری یاد شده، به همه دستگاههای اپل نفوذ کرده و آنها را هک کنند. باآنکه این صدمه پذیری شناسایی و به سرعت وصله امنیتی مناسب برای حل آن به کاربران اپل ارائه شد، اما باید این حقیقت را پذیرفت که چنین نقصها امنیتی برجسته ای همیشه با سرعت، کشف نمی شوند. تخریب محیط زیست صدمه های زیست محیطی، چالش دیگری است که شرکت اپل در سالهای اخیر همواره با آن مواجه بوده است. مساله وجود مواد شیمیایی سمی پایدار در محصولات شرکت اپل و تولید این قبیل پسماندها در خلال فرآیند تولید، همواره از جانب فعالان محیط زیست، مورد شدیدترین انتقادات بوده است. مؤسسه صلح سبز، در تاریخ ۲۱ آوریل سال ۲۰۱۱ طی گزارشی اعلام نمود که مراکز داده متعلق به شرکت اپل و دیگر غول های فناوری، حدود ۲ درصد از کل برق تولیدی جهان را مصرف می کنند و این میزان به صورت مداوم در حال افزایش می باشد. علاوه بر این خیلی از دیگر مؤسسات و نهادهای فعال حوزه محیط زیست، در خلال همان سال نسبت به آثار مخرب فعالیت شرکت اپل بر محیط زیست، ابراز نگرانی کردند. همکاری با آژانس امنیت ملی آمریکا بر مبنای اسناد افشا شده توسط گاردین و واشنگتن پُست در مورد آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۳، اپل جزو شرکتهای حاضر در پروژه جاسوسی این سازمان امنیتی، معروف به «پریزم» است. پریزم نام رمز یک برنامه جاسوسی است که آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا آنرا در سال ۲۰۰۷ شروع کرد و هدف آن گردآوری داده های در ارتباط با ارتباطات اینترنتی ساکنان غیر آمریکایی این کشور از راه چندین شرکت بزرگ عرضه دهنده خدمات اینترنت است. دولت ایالات متحده بعد از انتشار این خبر و به خاطر فشار شدید افکار عمومی، وجود چنین پروژه ای را رسماً تأیید کرد. بر مبنای اسناد فاش شده، شرکتهای حاضر در این طرح، دسترسی سرورهای خویش را به صورت کامل در اختیار آژانس امنیت ملی قرار داده بودند. این در شرایطی است که مدیران اپل، هیچگاه این ادعا را نپذیرفتند و همواره هرگونه همکاری و حضور در این برنامه را منکر شدند. وضعیت اسفبار کارگران کارخانه چینی اپل وضعیت کارگران چینی حاضر در کارخانه های برون مرزی اپل، همواره یکی از نقاط برجسته انتقاد از مدیران این شرکت بوده است. طبق گزارش های انتشار یافته در مورد واحدهای تولیدی شرکت اپل در چین، کارخانه های این شرکت، محیطی ناامن و خطرناک برای کارگران به حساب می آید. شرکت اپل در سال ۲۰۱۱ و بعد از خودکشی ۱۴ کارگر شرکت فاکس کان، تولید کننده محصولات اپل در چین، مبادرت به تدوین دستورالعمل ایمنی و استانداردسازی محیط کار در این کارخانه ها کردند. این در شرایطی است که بی بی سی طی تحقیقات بعدی خود در سال ۲۰۱۴، از عدم اجرای استاندارهای یاد شده و تداوم شرایط نامساعد کاری، اطلاع داد. طبق گزارش های انتشار یافته در این مورد، اضافه کاری های اجباری، خوابگاه های غیراستاندارد و روزهای کاری پر استرس و طاقت فرسا، تنها گوشه ای از شرایط دشوار کارگران تولید کننده اپل در چین، به حساب می آید.

ایرادات مختلف در طراحی محصولات علاوه بر موارد ذکر شده، افت کیفیت و وجود ایرادات مختلف در محصولات این شرکت نیز، یکی دیگر از موضوع هایی است که سبب انتقاد خیلی از مصرف کنندگان محصولات این شرکت شده است. تلفن های همراه هوشمند اپل در سالهای اخیر، بارها با مشکلات طراحی و سخت افزاری چون نرمی و شکنندگی بدنه، ایرادات صفحه نمایشگر و نقصها فنی در دوربین روبه رو شده اند. روزهای سخت پیش روی اپل اگرچه اپل در طول سالهای فعالیت خود، همواره روند رو به رشد و تکاملی ر طی کرده است، اما بعضی از متخصصان بر این باور هستند که ظهور رقبای جدیدی چون هوآوی و شیائومی، می تواند چالشی جدی بر سر راه تداوم روند موفقیت این برند تجاری محسوب شود. از طرفی، رسوایی های پیاپی این شرکت، سبب افزایش بدبینی نسبت به عملکرد آن در سالهای اخیر شده است. بی گمان این شرکت برای تداوم حضور پررنگ خود در بازار تلفن همراه و تجهیزات کامپیوتری، به راهبردی مدون و کلان برای مقابله با شرکتهای رقیب نوظهور و بهبود کیفیت محصولات خود در جنبه های مختلف، نیازمند است.

1400/09/08
10:54:51
0.0 / 5
1124
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد