تنظیم گری مشارکتی روش موفق در اجرای پروژه های شهر هوشمند

تنظیم گری مشارکتی روش موفق در اجرای پروژه های شهر هوشمند

بی بی سرور: رئیس مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری عدم همکاری دستگاهها را یکی از دلیلهای متوقف شدن طرح های هوشمندسازی شهر دانست و روش تنظیم گری مشارکتی را بهترین نحوه اجرای این پروژه ها معرفی نمود.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، سیروس وطنخواه امروز در نخستین رویداد ملی شهر هوشمند، اضافه کرد: برای هوشمندسازی شهر اقدامات زیادی انجام شده است، ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.
وی با اعلان اینکه استفاده از فناوری هایی مانند اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی برای بهبود خدمات به دغدغه عمومی برای شهرها تبدیل گشته است، افزود: اتحادیه بین المللی مخابرات شهر هوشمند را اینگونه تعریف کرده است؛ شهر هوشمند شهری نوآورانه است که با بهره گیری از فناوری های ارتباطات و فناوری اطلاعات و سایر فناوری ها کیفیت زندگی و خدمات شهری را با در نظر گرفتن نیارهای نسل حاضر و آتی در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بهبود می بخشد.
وطنخواه اظهار نمود: با رشد شهرها و توسعه شهرنشینی با وجود سرمایه گذاری های فراوان صورت گرفته برای بهبود خدمات شهری، مسائلی مانند انرژی، ترافیک، آلودگی و مدیریت پسماند و بهداشت و سلامت و امنیت و رونق اقتصادی حادتر شده است.
رئیس مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری افزود: از جانب دیگر با پیشرفت و استفاده بیشتر شهروندان از فناوری نیاز به خدمات فناورانه افزایش شایان توجهی یافته است. باتوجه به نقش مهم شهرها در رشد اقتصادی کشور، دولت ها نیز خودرا موظف به حل چالش های مطرح شده می دانند. بدین جهت دستگاه های اجرائی مختلفی بطور مستقیم و غیر مستقیم علاوه بر شهرداری ها وظیفه حل این چالش ها را بر عهده دارند.
وطنخواه با اعلان اینکه این پدیده منجر به همپوشانی انکارناپذیر وظایف شهرداری ها با دولت ها شده است، اظهار نمود: بازیگران شهر هوشمند نهادهای مختلف قدرتمندی هستند که در عین استقلال، رقابت سازمانی میان این نهادها بسیار بالا است؛ چونکه هر نهادی خودرا مسؤول برطرف نمودن قسمتی از مساله می داند و این تکثر و گاها تعارض منجر به پیچیده تر شدن مسائل شهر هوشمند خواهد شد.
وی با تاکید براینکه با راهکارهای نوآورانه، مسائل تعارض بوسیله تنظیم گری در شهرهای مختلف دنیا مرتفع شده است، تصریح کرد: نسل اول تنظیم گری و رگولاتوری در استقرار شهر هوشمند مبتنی بر فرمان و کنترل، نسل دوم تنظیم گری مبتنی بر آزادی عمل برای بخش خصوصی و نسل سوم مبتنی بر نوآوری بعنوان یک راهکار اهمیت ویژه ای یافت.
وطنخواه نسل چهارم تنظیم گری را یکپارچگی سیاست ها و نسل پنجم را مشارکتی برمبنای مشارکت ذی نفعان رفع چالش دانست و اظهار داشت: تنظیم گری مشارکتی یک الگوی مفهومی است و هدف آن کاهش تعارض بین ذی نفعان است.
به گفته ی ایشان، مدل نسل پنجم تنظیم گری پیشنهاد می دهد که برای حل یک مساله باید نهادهایی که به صورتی در ایجاد آن دخیل هستند، برای حل آن مشکل نیز در پروسه انجام مطالعات و مسؤولیت ها درگیر شوند و مسؤول قسمتی از اقدامات باشند.
وطنخواه افزود: کلیدواژه این اقدام آنست که نهادی که ایجادکننده یک مشکل است، اساسا قسمتی از راهکار است.
رئیس مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری با تاکید بر این که اجرای پروژه های بزرگ شهر هوشمند بدون حمایت نهادهای مختلف دشوار است، اضافه کرد: خیلی از طرح های شهر هوشمند به سبب عدم مطالعه آن طرح بر روی سایر ذی نفعان در حین کار با موانعی مواجه گشتند که منجر به نیمه تمام ماندن آنها شده است.
وطنخواه، مدل نسل پنجم تنظیم گری را مبتنی بر پیدا کردن منافع مشترک دستگاه های اجرائی دانست و افزود: در این صورت است که دستگاهها به پشتیبانی از پروژه ها اقدام خواهند کرد.
وی با اشاره به مزایای تنظیم گری مشارکتی، اظهار داشت: تنظیم قدرت و اختیارات ذی نفعان، افزایش همکاری با بازیگران مهم و اثرگذار، جلوگیری از ایجاد گره های سیاسی، تقویت بنیان های پروژه های شهر هوشمند همچون مزایای آنست.
منبع:

1400/09/05
13:42:37
0.0 / 5
999
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد