معاون مركز ملی فضای مجازی :

شبکه ملی اطلاعات در 8 ماه اخیر پیشرفتی نداشت

شبکه ملی اطلاعات در 8 ماه اخیر پیشرفتی نداشت

به گزارش بی بی سرور معاون مرکز ملی فضای مجازی درباره آخرین وضعیت عملیاتی سازی شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: ابر پروژه شبکه ملی اطلاعات در ۸ ماه گذشته پیشرفت قابل توجهی نداشته است.ابوالفضل روحانی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات و برنامه های مرکز ملی فضای مجازی برای تحقق الزامات مدنظر رئیس جمهور در خصوص ضرورت تسریع جدی در اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات، دولت هوشمند و اقتصاد دیجیتال که اخیراً در جلسه شورایعالی فضای مجازی مطرح گردیده است، توضیح داد.
وی اظهار داشت: مرکز ملی فضای مجازی بعنوان ناظر شبکه ملی اطلاعات، بعد از استقرار دولت سیزدهم و انتصاب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، درصدد برقراری تعاملات سازنده با بدنه مجری این ابر طرح بوده و جلسات مقدماتی خوبی هم برگزار شده است.
روحانی افزود: خوشبختانه وزیر ارتباطات نسبت به وضعیت ابر طرح شبکه ملی اطلاعات و آگاهی خوبی دارد و همکاری خوبی هم در این حوزه شروع کرده است و امیدواریم با انتخاب دبیر جدید شورای راهبری شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات و همگرایی ظرفیت ها، سرعت کار افزایش یابد.
وی در مورد آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: در سی ام فروردین ماه سال ۱۳۹۹ و قبل از ارسال برنامه عملیاتی توسط مجری، مرکز ملی فضای مجازی نیازمندی های «طرح عملیاتی شبکه ملی اطلاعات» را به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام نمود تا بتوان بر مبنای آن، هم از پوشش اهداف و اقدامات کلان مصوب در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، اطمینان حاصل کرد و هم امکان ارزیابی پیشرفت کار وجود داشته باشد.
معاون مرکز ملی فضای مجازی افزود: متأسفانه علیرغم پیگیری های مکرر، مرکز ملی فضای مجازی کماکان طرح عملیاتی با این خصوصیت ها را دریافت نکرده است. لیکن برای عدم پیشگیری از پیشرفت کار، مرکز ملی فضای مجازی طرح پیشنهادی مجری را که در تاریخ ۲۶/‏۰۵/‏۹۹‬ ارسال شد، مشروط به تکمیل و اعمال اصلاحات، بعنوان بخشی از طرح عملیاتی شبکه ملی اطلاعات و صرفا جهت تداوم ادامه کار پذیرفت.
وی تصریح کرد: متأسفانه طرح پیشنهادی قابلیت ارزیابی از نظر شاخصهای ارزیابی، خروجی های قابل تحویل و زمان بندی تحویل، نداشته و پیگیری های این مرکز هم برای اصلاح آن بدون نتیجه مانده است. لیکن بر مبنای خود اظهاری شفاهی مجری، از طرح پیشنهادی حداکثر ۳۰ درصد کار انجام شده است.
روحانی در پاسخ به این سؤال که میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در سال ۱۴۰۰ چگونه بوده است، اظهار داشت: متأسفانه با وجود لزوم های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، انتظامی، امنیتی و فناورانه (همانند بهره مندی حداکثری کشور از منافع تکنولوژی های جدید همچون نسل های جدید ارتباطی همانند ۵G، دفاتر کل توزیع شده، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا)، مشکلات فعلی همانند مسائل هویت معتبر، اشباع تقریبی ظرفیت شبکه، نبود رگولاتوری منسجم با رویکرد پیشرو، موازی کاری های بین دستگاه ها، مسائل به اشتراک گذاری خدمات و محتوا بین کسب و کارها و حریم خصوصی و گره خوردن هر چه بیشتر زندگی و معیشت عموم جامعه با خدمات و موضوعات فضای مجازی در دوران کرونا، ابر پروژه شبکه ملی اطلاعات در ۸ ماه گذشته پیشرفت قابل توجهی نداشته است.
معاون مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: از آغاز استقرار عیسی زارع پور وزیر ارتباطات در دولت سیزدهم تابحال عمده تمرکز وزارت خانه بر بازآرایی و ساختار سازمانی و چینش نیروهای متخصص و متعهد به شبکه ملی اطلاعات معطوف بوده است و در این دولت سلسله جلسات مدیریتی برای همکاری مشترک در تدوین طرح توسعه در حال انجام می باشد.


منبع:

1400/09/02
23:34:12
0.0 / 5
1078
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد