نخستین کامپیوتر بر روی یک تراشه 50 ساله شد

نخستین کامپیوتر بر روی یک تراشه 50 ساله شد

این ماه نخستین کامپیوتری که به صورت کامل بر روی یک تراشه بنا شده پنجاه ساله شد. پردازنده ای که به این منظور توسط شرکت اینتل ساخته شد، ۴۰۰۴ نام داشت.به گزارش بی بی سرور به نقل از نیواطلس، پردازنده ۴۰۰۴ در اصل جهت استفاده در یک ماشین حساب رومیزی ژاپنی طراحی و ساخته شد و انقلابی در حوزه طراحی و ساخت کامپیوتر های شخصی به وجود آورد.
در نوامبر سال ۱۹۷۱، تبلیغاتی در نشریه اخبار الکترونیک با عنوان «اعلام عصر جدیدی در حوزه الکترونیک یکپارچه» منتشر گردید که در آن اطلاعاتی در مورد نخستین تراشه قابل برنامه ریزی همه منظوره اینتل معروف به ۴۰۰۴ عرضه شده بود.
تولید این تراشه از سال ۱۹۶۹ با هدف ساخت ماشین حساب های مهندسی Busicom ۱۴۱-PF شرکت نیپون ژاپن شروع شده بود. در نهایت محصول نهایی در سال ۱۹۷۱ ارائه شد. بدین منظور چهار تراشه طراحی شدند که موفق ترین آنها تراشه ۴۰۰۴ بود.
برای اولین بار پردازنده مرکزی مورد نیاز برای فعالیت یک کامپیوتر به صورت کامل بر روی یک تراشه کوچک نصب شده بود. تا قبل از آن پردازنده های مرکزی متشکل از آی سی های مختلف یا ده ها یا صدها ترانزیستور بودند. اما در تراشه ۴۰۰۴ از ۲۳۰۰ ترانزیستور بر روی تنها یک تراشه استفاده شده بود که ابعاد آن از اندازه یک ناخن فراتر نمی رفت.
تراشه ۴۰۰۴ دارای ۱۶ پین، باس ۴ بیتی و حداکثر نرخ کلاک ۷۴۰ کیلوهرتز بود که به آن اجازه می داد ۹۲۶۰۰ دستورالعمل در ثانیه را پردازش کند. تولید این تراشه در نهایت منجر به تولید تراشه هایی برای گوشیهای هوشمند شد که بر روی هر یک از آنها به جای ۲۳۰۰ ترانزیستور بیشتر از ۵۰ میلیارد ترانزیستور وجود دارد.


منبع:

1400/08/29
23:56:19
0.0 / 5
982
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد