سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی تاكید كرد

مبحث ارزهای دیجیتالی در کشور معطل باقی مانده است

مبحث ارزهای دیجیتالی در کشور معطل باقی مانده است

به گزارش بی بی سرور سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی با تکیه بر ورود موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) به مبحث ارزهای دیجیتالی،  تصریح کرد: مبحث ارزهای دیجیتالی معطل باقی مانده و مبانی روشنی در این حوزه وجود ندارد و هر تصمیمی که در این خصوص گرفته می شود باید مبانی مشخص و روشنی داشته باشد.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، سیدابوالحسن فیروزآبادی- دبیر شورایعالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی به همراه عبدالحسین کلانتری- سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی طی سفر یک روزه به قم ضمن دیدار با آیت الله محمود رجبی - ریاست موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)، تفاهمنامه همکاری امضا کردند. در این جلسه طرفین ضمن بیان دیدگاه های خود، به لزوم تعامل بین دو نهاد و اهمیت پرداختن به جنبه های مختلف علوم انسانی اسلامی در سیاستگذاری های خرد و کلان در فضای مجازی تاکید نمودند.

فیروزآبادی، در حاشیه امضای این تفاهمنامه اظهار نمود: بر مبنای تعاریف مطرح شده در غرب فضای مجازی به معنای فضای اجتماعی، اقتصادی و تکنولوژی پایه است اما حالا آن چه بعنوان فضای مجازی ایجاد می شود تکنولوژی در آن دیده نمی گردد و مباحث اقتصادی و اجتماعی است. الان زیرساخت های لازم در حوزه فناوری های فناوری اطلاعاتی و ارتباطی در کشور وجود ندارد و نبود این تکنولوژی در کشور از نکات تاسف برانگیز است.
وی خاطرنشان کرد: در رصدی که بین سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ انجام شده، متوجه شدیم دانشگاه های تهران در حوزه اقتصادی و اجتماعی به شدت فقیر هستند و هنوز بحث های کهنه اقتصاد صنعتی و اقتصاد بازار مطرح است، در حالیکه داده کاوی ساده در مقالات دانشگاه های غرب نشان داده است در حوزه اقتصاد خدماتی و دیجیتالی نظیر تحول و دولت دیجیتال تمرکز زیادی انجام شده است.
فضای مجازی در بین نخبگان مهجور مانده است
رئیس مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: در سه سال گذشته با برگزاری جلسات مشترک با دانشگاه ها اتفاقات و تعاملات بسیار خوبی در حوزه اجتماعی صورت گرفته اما با این وجود حوزه اقتصادی مغفول مانده، این در حالیست که ظرفیت های موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) به اندازه ای است که می تواند کمک کننده باشد. هم اکنون موضوعات در ارتباط با فضای مجازی در بین نخبگان مهجور مانده و قاطبه نخبگان در مقابل هجمه توسعه فضای مجازی گرفتار نوعی بهت شده و گرایش به انفعال دارند که می طلبد این روند تغییر کند تا بتوانیم در جهان اسلام بازیگر فعالی باشیم.

فیروزآبادی با تکیه بر این مطلب که بررسی ها نشان داده است که اندونزی و مالزی در حوزه فضای مجازی و مطالعات اسلامی مانند مالکیت معنوی، ارزهای دیجیتالی و سایر مطالب از منظر اسلامی مطالعات زیادی داشته اند، اظهار نمود: این مجموعه باید فضای نخبگانی کشور را تغییر دهد تا در جهان اسلام علمدار حوزه فضای مجازی اسلامی باشیم.

در این دیدار عبدالحسین کلانتری - سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی ضمن اشاره به جایگاه موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) اضافه کرد: این موسسه همواره در طول تاریخ تکوین انقلاب و پایه گذاری جمهوری اسلامی، منشا خیر و برکت در حوزه های مختلف بوده و مصداق بارز شجره طیبه ای است که توانسته در اقصی نقاط کشور با ورود به نهادها و حوزه های مختلف موثر عمل کند.
فضای مجازی شامل ابعاد مختلفی دارد
وی با بیان اینکه فضای مجازی شامل ابعاد مختلفی همچون وجوه فقهی، فلسفی، کلامی، مدیریت و جامعه شناسی است، خاطرنشان کرد: یکی از اشکالات فضای مجازی رشد ناهمزمان همه وجوه آن است به صورتی که در بیشتر موارد نگاه مهندسی بوده و چندان به تبعات اجتماعی، بنیان ها و تبعات نظری، سبک زندگی، تربیتی و وجوه عظیمی که امروزه تمام زندگی ما را در بر گرفته توجه نشده است. نگاه علوم انسانی به فضای مجازی، با راه اندازی دفتر مطالعات اسلامی و ارتباطات حوزه تقویت شده و انتظار می رود که موسسه فراتر از تفاهمنامه به کمک ما بیاید تا کارهای ماندگاری در حوزه مدیریت، حکمرانی و اقتصاد صورت گیرد.

سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی با تکیه بر ورود موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) به مبحث ارزهای دیجیتالی و کمک به مرکز ملی فضای مجازی خاطرنشان کرد: مبحث ارزهای دیجیتالی معطل باقی مانده و مبانی روشنی در این حوزه وجود ندارد و هر تصمیمی که در این خصوص گرفته می شود باید مبانی مشخص و روشنی داشته باشد.

کلانتری خاطرنشان کرد: مرکز ملی فضای مجازی نیازمند این است تا با مساعدت موسسه و بر مبنای مبانی نظری، برنامه ریزی در مورد فناوری داشته باشد چون که در ورود فناوری باز است و شاید نتوان همزمان با ورود فناوری تغییرات را هم اجرایی کرد، ازاین رو فهم عمیق و دقیق فضای مجازی در جریان سازی در سطح نخبگانی می تواند کمک کننده باشد.
تاکید مقام معظم رهبری بر پیشتازی فضای مجازی
آیت الله محمود رجبی -ریاست موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)- هم در این دیدار ضمن اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص پیشتازی فضای مجازی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب، تعابیر و رهنمودهایی برای فضای مجازی اعلام نموده اند و این در حالیست که برای سایر بخش ها تاکیدی نشده است و امیدواریم با رابطه بیشتر بین حوزه و مرکز ملی فضای مجازی در آینده، شاهد حرکات اثرگذار و نتیجه بخش در عرصه تکنولوژی و فرهنگی باشیم.

وی با تکیه بر اینکه جهان تشنه فرهنگ غنی اسلام است و ما هم نسبت به نیازهای نظام مسئول هستیم و باید بتوانیم این نیازها را تأمین نماییم، خاطرنشان کرد: امیدواریم این تفاهمنامه سرآغاز اقدامات عملیاتی و جدی و اثرگذار در این حوزه باشد، بدون شک اگر در فضای مجازی غالب نباشیم نتیجه مطلوب حاصل نمی گردد و صدای ما در مجموعه موجود گم می شود که برای اصلاح این روند نیازمند عزم راسخ و جدی هستیم.
منبع:

1400/08/11
23:02:05
0.0 / 5
1168
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد