سهمیه بندی برق برای ماینرهای رمزارز در قزاقستان

سهمیه بندی برق برای ماینرهای رمزارز در قزاقستان

شبکه نیروی قزاقستان به دنبال کمبود نیرو، سهمیه بندی برق بزرگترین مصرف کنندگان را شروع کرده و احیانا مزارع استخراج رمزارز را هدف می گیرد.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، قزاقستان برای دنبال کردن یک سیاست استوار در برابر ارزهای دیجیتالی و استخراج ارزهای دیجیتالی به سختی تلاش می کند. سه سال پیش بانک ملی قزاقستان خواهان ممنوعیت تجارت ارزهای دیجیتالی و استخراج آنها شد. سپس در سال ۲۰۲۰ پارلمان قانونی را تصویب کرد که استخراج ارزهای دیجیتالی را قانونی کرد و شرایط مساعدی برای فعالیت این صنعت فراهم نمود. این لایحه مفهوم دارایی دیجیتالی را معرفی نمود و زمینه را برای تشکیل صرافیهای مجاز رمزارز فراهم نمود. این قانون همینطور نرخهایی را برای دریافت مالیات از استخراج کنندگان ارزهای دیجیتالی تعیین کرد و الان تعرفه برق جدید بالاتر از ژانویه آینده اجرایی می شود.

وزیر توسعه دیجیتالی قزاقستان اندکی بعد از تصویب این لایحه در یک نشست دولت اظهار داشت: ۱۴ مزرعه رمزارز فعالیت در قزاقستان را با سرمایه بالغ بر ۱۸۸ میلیون دلار شروع کردند. تا سال ۲۰۲۵ سرمایه گذاریهای استخراج رمزارز به ۱.۲ میلیارد دلار می رسد.

چین تابستان سال جاری استفاده و استخراج رمزارز در این کشور را ممنوع کرد. خیلی از استخراج کنندگان فعالیتهایشان را آن سوی مرز به قزاقستان بردند و این کشور را به دومین استخراج کننده بزرگ رمزارز در جهان تبدیل کردند. طبق اطلاعات گردآوری شده از جانب دانشگاه کمبریج، سهم قزاقستان از استخراج جهانی ارزهای دیجیتالی از ۱.۴ درصد در سپتامبر سال ۲۰۱۹ به بیشتر از ۱۸ درصد رسیده است.

انجمن صنعت بلاک چین و دیتاسنتر برآورد کرده که ۲۵۰ هزار دستگاه ماینر در قزاقستان وجود دارند. این کامپیوتر ها به میزان زیادی برق نیاز دارند.

مغضوم میرزا قلی یف، وزیر انرژی قزاقستان ۳۰ سپتامبر اظهار داشت: ما شاهد آن بوده ایم که مصرف برق کشور در مدت یک سال هفت درصد افزایش پیدا کرده که افزایش بسیار بزرگی است. مصرف معمولاً حدود دو درصد در سال افزوده می شود. وی این افزایش تقاضا را به استخراج رمزارز مربوط دانست و به دولت پیشنهاد کرد عرضه برق برای هر مزرعه رمزارز به یک مگاوات و برای کل این صنعت به ۱۰۰ مگاوات محدود شود.

این پیشنهاد انتقادهای شدید استخراج کنندگان ارزهای دیجیتالی را برانگیخت. انجمن صنعت بلاک چین و دیتاسنتر خواهان مقابله دولت با ماینرهای غیر مجاز به جای محدود کردن شرکتهایی شد که مالیات پرداخت می کنند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکت KEGOC که اپراتور شبکه ملی قزاقستان است، بعد از اینکه سه نیروگاه زغال سوز تعطیل شدند، در ۱۵ اکتبر سهمیه بندی برق را اعلام نمود. این شرکت مستقیما ماینرها را مقصر ندانست اما از زبان مشابه وزیر انرژی استفاده و اعلام نمود برق برای مصرف کنندگان بزرگ محدود می شود.

منبع:

1400/08/01
21:19:27
0.0 / 5
1179
تگها: اپراتور
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد