کودکان و نوجوانان مالک سیمکارت می شوند

کودکان و نوجوانان مالک سیمکارت می شوند

به گزارش بی بی سرور دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: برای اولین بار در کشور شرایطی فراهم خواهد شد که کودکان و نوجوانان مالک سیمکارت و دارای هویت حقیقی مستقل در فضای مجازی شوند.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، سومین نشست فعالان فضای مجازی حوزه کودک و نوجوان با حضور سید ابوالحسن فیروزآبادی- دبیر شورای عالی فضای مجازی با موضوع توسعه و ترویج فضای مجازی مناسب کودک و نوجوان اجرا شد. در این نشست که با هدف بررسی طرح صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان در فضای مجازی و رفع چالش های فعالان زیست بوم فضای مجازی کودک و نوجوانان برگزار شد، ابوالحسن فیروزآبادی با اشاره به اهمیت صیانت از حقوق کودکان در فضای مجازی که مورد توجه کشورها و سازمان های مختلف بین المللی نیز است، اظهار داشت: بحث لطمه پذیری کودکان و نوجوانان در فضای مجازی در اجلاس های گوناگون بین المللی بارها مطرح شده و سندی در این رابطه نیز بعنوان یکی از بیانیه های اصلی اجلاس سران گروه ۲۰ تهیه شده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلان اینکه سازمان های بین المللی به سه چالش مهم درباب مخاطرات، لطمه پذیری و لطمه کودکان و نوجوانان در فضای مجازی تاکید دارند، اشاره کرد: این چالش های در زمینه ارتباط، محتوا و رفتار فضای مجازی کودکان قابل پیگیریست.

وی با اشاره به اختلالاتی مانند نقص توجه، حافظه و یادگیری که حوزه آموزش کودکان در فضای مجازی را تحت تأثیر قرار داده است، افزود: ما از دوران مدرنیته که کودکان در حصارهای مختلفی همچون حصار خانواده، حصار مدرسه و حصار شهر بودند به عصر فضای مجازی وارد شده ایم که در آن کودکان بدون هیچ حصاری در جهان زیست می کنند و این مساله سبب شده تا کودکان در زمینه رفتار، ارتباط و محتوا در معرض لطمه جدی قرار گیرند.

فیروزآبادی با اعلان اینکه فارغ از نظام سیاسی هر کشوری، همه کشورها دغدغه هایی درباب حضور کودکان در فضای مجازی دارند، اظهار داشت: سازمان هایی مانند ITU، یونیسف و یونسکو نیز دغدغه هایی درباب این که چه اصولی باید در این حوزه رعایت شود و چه حوزه هایی نیازمند قاعده گذاری و قانونگذاری هستند، دارند. این که چه برای بالابردن سواد مجازی چه تدابیری باید اندیشیده شود و توسعه تعاملات بین المللی چگونه باشد مورد توجه همه سازمان ها است.

وی با اشاره به تصویب سند صیانت از کودکان و نوجوانان در جلسه شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: در امتداد این سند، در محور مدیریت و راهبری فضای مجازی کودکان و نوجوانان کارگروهی تشکیل شده است تا مشکلات و چالش های همه ذی نفعان این فضا بررسی و رفع گردد.

رییس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به مسئولیتی که بر دوش اپراتورهای ارتباطی گذاشته شده است، اشاره کرد: اپراتورها باید یک مجرای ارتباطی صیانت شده را برای کودکان و نوجوانان فراهم آورند. برای اولین بار در کشور مقرر است که سیمکارت در مالکیت کودکان و نوجوانان قرار گیرد و درحال پیگیری هستیم که کودکان و نوجوانان هویت حقیقی مستقل در فضای مجازی داشته باشند.

وی بر لزوم فعال سازی زیست بوم توسعه محتوای فضای مجازی کودک توسط بخش خصوصی اصرار کرد و اضافه کرد: با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر بخش های حاکمیتی، شرکت های نوپا باید محتوای سالم در اختیار کودکان و نوجوانان قرار دهند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلان اینکه همه کشورها به دنبال این هستند که فرهنگ بومی و ملی خودرا در فضای مجازی حفظ کنند و در این راستا بخش خصوصی می تواند حداکثر ابتکارات خودرا عرضه کند، اضافه کرد: علاوه بر ارتقای فرهنگ و سواد آموزشی فضای مجازی در سند صیانت از کودکان و نوجوانان، موضوع تعاملات بین المللی با پلت فرم های بزرگ دنیا و مجامع بین المللی در این عرصه نیز دیده شده است تا بتوانیم در زمینه ارزش گذاری کودک و هنجارسازی های این حوزه نقش فعال داشته باشیم.

وی با اشاره به اهداف سند شبکه ملی اطلاعات در زمینه محتوا از حمله سرگرمی و VODها که قسمتی از آن تا حالا محقق شده است، اظهار داشت: ما در زمینه نظام آموزشی فضای مجازی نظرمان این بوده که دولت و بخش خصوصی روی پلت فرم شاد فعال شوند تا شاهد رونق در عرصه تولید محتوا باشیم. این مساله در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی نیز مورد توجه قرار گرفت.

فیروزآبادی با تاکید بر این که روی پلت فرم شاد به دنبال این هستیم که یک رگولاتوری انبساطی فراهم نماییم تا بخش قابل توجهی از اقتصاد فعلی در عرصه تولید محتوا در کشور که بصورت نامنظم صورت می گیرد، روی این پلت فرم فراهم گردد، افزود: البته به صراحت اعلام می نماییم که با انحصار پلت فرم شاد مخالف هستیم و بنا بر این دست مدارس غیرانتفاعی را جهت استفاده از سایر اپلیکیشن های ایرانی غیر شاد نیز باز گذاشته ایم.

وی در مورد نظام قیمت گذاری محتوای ویژه کودک در فضای مجازی نیز اظهار داشت: درباب نظام قیمت گذاری خدمات ارزش افزوده (وس) جلساتی در کمیسیون عالی محتوای مرکز ملی فضای مجازی برگزار شده و از بخش خصوصی نیز دعوت شده تا نظراتشان را اعلام کنند. در همین حال برای موضوع پرداخت نیز با بانک مرکزی و وزارت ارتباطات وارد مذاکره شده ایم. درحال جمع بندی هستیم و به زودی این سند ابلاغ می شود و مشکل فعلی ارائه کنندگان خدمات محتوا حل خواهد شد. با بانک و وزارت ارتباطات صحبت شده است.
نهضت سواد فضای مجازی در کشور شکل گیرد
معاون مرکز ملی فضای مجازی با اعلان اینکه در زمینه صیانت از فضای مجازی کودک تاخیر داریم و زیست کودکانمان در این فضا شرایط مناسبی ندارد، اظهار داشت: باید نهضت سوادآموزی فضای مجازی در کشور شکل گیرد.

در این نشست همین طور قاسم خالدی -معاون امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی- بر اجرائی سازی سند صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان در فضای مجازی اصرار کرد و اظهار داشت: تمامی تلاش این است که این سند در حد یک سند باقی نماند و درحال جلو بردن اقدامات عملیاتی سازی آن هستیم.

وی از تشکیل کارگروه لطمه های فرهنگی و اجتماعی و کارگروه عملیاتی سازی این سند در مرکز ملی فضای مجازی آگاهی داد و اظهار داشت: توسعه و ترویج فضای مناسب برای کودکان و نوجوانان در فضای مجازی لازم است و باید زیرساخت های مناسب برای این قشر در این فضا ایجاد شود.

خالدی با اعلان اینکه یک سوم جمعیت کشور را قشر کودکان و نوجوانان می سازند و باید زیست بوم لازم آنها را در فضای مجازی فراهم نماییم، اضافه کرد: در مفاد مختلف این سند به توسعه و ترویج فضای مجازی مناسب کودکان اشاره شده است.

معاون مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر این که امروز متأسفانه فضای مجازی ما محل مناسبی برای زیست کودکان نیست و شرایط مناسبی ندارد، اظهار داشت: باید قبول نماییم امروز فضای مجازی ما جولانگاه انواع جرایم سایبری است و این فضا بستر لطمه های فرهنگی - اجتماعی را گسترش می دهد. این شرایط باید تغییر کند.

وی با اعلان اینکه ما در جلسه شورای عالی فضای مجازی از عنوان سند صیانت از حقوق کودکان در فضای مجازی دفاع کرده ایم، اشاره کرد: صیانت یکی از وظایف حاکمیت ها است و ما نباید مرعوب عملیات روانی دشمن دراین زمینه شویم. همه نهادها و سازمان ها باید نقش صیانتی خودرا در این خصوص به جد دنبال کنند.

خالدی با اشاره به این که حتی کشورهای مدعی نظام دموکراتیک و داعیه داران دموکراسی نیز نگران فضای مجازی کودکان و نوجوانان هستند، اظهار داشت: اما ما دراین زمینه تأخیر ورود داریم.

وی با اشاره به اتفاقات و اختلالاتی که چند روز اخیر پلت فرم های خارجی با آن مواجه گشتند، اظهار داشت: حتی آن کشورهایی که ادعای دموکراسی دارند نیز در کنگره آمریکا تاکید نمودند که فیسبوک به کودکان ما در فضای مجازی تجاوز می کند.

معاون مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر نقش کلیدی خانواده و آموزش کودکان در زمینه فضای مجازی اظهار داشت: چالش اصلی ما بحث سواد فضای مجازی و مهارت افزایی است که باید با یک اقدام جهادی و عملیاتی گسترده این چالش را رفع نماییم. باید مانند ابتدای انقلاب که نهضت سوادآموزی در کشور شکل گرفت، نهضت سواد فضای مجازی در کشور ایجاد شود. باید شکاف بین نسلی که بین خانواده ها و فرزندان در فضای مجازی به وجود آمده است، رفع گردد.

خالدی اشاره کرد: ما مصر هستیم که این سند را عملیاتی نماییم و در این راستا یکی از نکات مهم توجه ویژه به کسب و کارهای حوزه تولید محتوای فضای مجازی کودک است. رفع انحراف از خدمات ارزش افزوده و لطمه شناسی وس (VAS ) در دستور بررسی است و به زودی این طرح را برای کمیسیون عالی محتوای مرکز ملی فضای مجازی و در صورت نیاز برای طرح در صحن شورای عالی فضای مجازی ارائه می نماییم.

وی اظهار داشت: برای حل مشکلات خدمات پرداختی صنعت محتوا نیز جلساتی را با بانک مرکزی داشته ایم و درحال رایزنی برای حل چالش های موجود در این عرصه همچون رفع لطمه های پرداخت آنلاین و نیز تسهیل پرداخت برای صنعت محتوا، هستیم و اگر بخش خصوصی دراین زمینه پیشنهادی دارند می توانند آنرا برای مرکز ملی فضای مجازی ارسال نمایند.
منبع:

1400/07/18
23:19:29
0.0 / 5
915
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد