توافق آمریکا برای بازگشت مدیرمالی هواوی به چین

توافق آمریکا برای بازگشت مدیرمالی هواوی به چین

به گزارش بی بی سرور وزارت دادگستری آمریکا با منگ وانژو، مدیر مالی هواوی به توافقی رسید که در صورت تایید شدن از جانب یک قاضی، به وی اجازه می دهد به چین بازگردد.



به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، منگ در سال ۲۰۱۸ در کانادا به درخواست واشنگتن به افترا نقض تحریمهای آمریکا ضد ایران دستگیر شد و برای پیشگیری از استرداد به آمریکا مبارزه می کرد.

وال استریت ژورنال و نیویورک تایمز گزارش کردند منگ که در این زمان در بازداشت خانگی سپری می کند، تخلفاتی را به گردن خواهد گرفت و در مقابل، دادستانهای آمریکایی اتهامات کلاهبرداری ضد وی را به تعویق انداخته و در نهایت لغو می کنند. منگ عصر روز جمعه از راه دور در یک دادگاه فدرال حاضر شد و وزارت دادگستری اعلام نمود قطعنامه ای را برای اتهامات ضد وی تنظیم خواهد نمود.

دادستانهای آمریکایی مدعی هستند منگ در سال ۲۰۱۳ بانک ها را در مورد ارتباطات هواوی با ایران گمراه کرد. وی این اتهامات را که برای آنها با ۳۰ سال زندان روبروست، تکذیب کرده است.

بازداشت منگ سبب یک واقعه بین المللی شد. دو کانادایی چند روز بعد از دستگیری منگ، در چین بازداشت شدند. بر اساس گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، توافق با منگ می تواند به آزادی این دو کانادایی از جانب چین منجر شود.

مقامات دولت ترامپ گفته بودند که سال قبل توافق مشابهی را به خانم منگ پیشنهاد کرده بودند ولی وی ظاهرا حاضر نشده بود هیچ گونه ارتکاب خلافی را بپذیرد. مقامات دولت بایدن در هفته های اخیر این مذاکرات را بازگشایی کرده بودند و منگ که ظاهرا به دنبال پیوستن به خانواده اش است، این دفعه تمایل بیشتری برای سازش نشان داد. انتظار می رود یک قاضی در ونکوور درباره استرداد احتمالی منگ به آمریکا حدودا دو سال بعد از برگزاری جلسه استماع، حکم دهد.

هواوی و زیرمجموعه هایش همچنان با اتهاماتی نظیر توطئه برای سرقت اسرار تجاری و توطئه سازمان یافته در آمریکا روبرو هستند. این شرکت بخشی از توافق منگ نیست و ظاهرا به مبارزه ضد این اتهامات ادامه می دهد.

بر اساس گزارش انگجت، آمریکا و هواوی سالهاست اختلاف دارند. مقامات آمریکایی ضمن اشاره به نگرانیهای امنیت ملی با متحدانش برای عدم استفاده از تجهیزات هواوی در شبکه های مخابراتی ۵G لابی کرده است. با این وجود هواوی اصرار دارد که تجهیزاتش ایمن است. تحریمهای آمریکا ضد این شرکت سبب شد گوگل آپدیتهای اندروید را برای گوشی های هواوی مسدود کند و این شرکت به استفاده از سیستم عامل بومی هارمونی در گوشی ها و تبلتهای ساخت خود روی آورد.





منبع:

1400/07/04
11:11:02
0.0 / 5
1099
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد