آستانه مصرف منصفانه اینترنت چیست؟

آستانه مصرف منصفانه اینترنت چیست؟

میزان ترافیک تعریف شده یا حجم، برای سرویس ها از طرف اپراتور اختیاری است و تحت عنوان آستانه مصرف منصفانه (FUP) تعیین می شود و سقف تعرفه هر گیگابایت اضافه ترافیک بین الملل، 20 هزار ریال تعیین شده است.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، یکی از وعده هایی که در سالهای قبل در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات داده شده بود، تبدیل اینترنت ثابت حجمی به غیرحجمی با مصرف منصفانه بود. با انتشار مصوبه جدید خدمات پرسرعت غیرحجمی و البته مبتنی بر یک مصرف منصفانه که درواقع سقف این حجم توسط هریک از ارائه دهندگان خدمات اینترنت تعیین می شد، شرکتها موظفند جزییات مصرف منصفانه خودرا به اطلاع مشترکین برسانند.
البته کوشش برای کاهش قیمت اینترنت در ایران در شرایطی است که کارشناسان عقیده دارند حالا بحث فروش پهن باند در بعضی کشورها به سمت رایگان شدن می رود و هزینه دسترسی به پهنای باند اینترنت در بیشتر کشورها درحال کاهش است. درآمد اپراتورها هم در دنیا به سمتی می رود که برمبنای ارائه ی خدمات حاصل شده باشد و نه فروش پهنای باند، بنا بر این بود که ارائه اینترنت از حجم به سرعت تغییر یافت.
آستانه مصرف منصفانه چیست؟
خدمت اینترنت پرسرعت ثابت، با فناوری های مختلفی مانند ADSL، VDSL، FTTH، TD-LTE ارائه می شود. بر طبق مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات میزان ترافیک تعریف شده یا حجم، برای سرویس ها از طرف اپراتور اختیاری است و تحت عنوان آستانه مصرف منصفانه (FUP) تعیین می شود. همین طور در قراردادهای با دوره زمانی بیش از یک ماه، اپراتور در زمان عقد قرارداد، نحوه دسترسی مشترک به حجم ترافیک سرویس (کل حجم بصورت یکجا در ابتدای دوره یا با تقسیم بندی ماهانه) را به مشترک اطلاع رسانی می کند.
در صورتیکه میزان ترافیک سرویس مشترک، تا سقف آستانه استفاده منصفانه ماهانه به اتمام برسد، برمبنای مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتور باید سرعت کاربر را تا حداقل سرعت ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه کم کند. همین طور مشترک می تواند با خرید حجم ترافیک اضافه تا اختتام مدت قرارداد از سرویس خود با سرعت خریداری شده، استفاده نماید. اپراتور موظف است حجم اضافه خریداری شده مشترک را به ماه های بعد و در طول مدت قرارداد انتقال دهد.
تعرفه فروش حجم اضافه
سقف تعرفه هر گیگابایت ترافیک بین الملل (سایت ها و اپلیکیشن هایی که روی سرور خارجی فعال هستند)، ۲۰ هزار ریال تعیین شده که بر طبق مصوبه ۲۵۱ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ارائه دهنده خدمت موظف است سقف تعرفه ترافیک داخلی (سایت ها و اپلیکیشن هایی که روی سرورهای داخلی اجرا شده اند) را ۵۰ درصد سقف تعرفه ترافیک بین الملل محاسبه کند. کاربران می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی icip.ito.gov.ir و انتخاب بخش لیست تعرفه ترجیحی، سایت هایی که ترافیک آنها داخلی و بصورت نیم بها محاسبه می شود را ببینند.1400/07/02
12:20:39
0.0 / 5
1000
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد