مهم ترین وعده های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

مهم ترین وعده های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

بی بی سرور: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم، قبل از دریافت رای اعتماد از از مجلس شورای اسلامی وعده هایی در زمینه آی سی تی ارائه داد، که تکمیل شبکه ملی اطلاعات در صدر این وعده ها قرار دارد.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور با رای اعتماد از نماینده مجلس شورای اسلامی، بعنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، کار خودرا شروع کرد. وی در ابتدای مسیر خود برای سکانداری این وزارت خانه، تکمیل شبکه ملی اطلاعات، پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی، ارتقای ۳۰ رتبه ای جایگاه ایران در زمینه دولت الکترونیک و استفاده از ظرفیت تمام جوانان و نخبگان برای بازگرداندن صنعت فضایی به ریل شکوفایی را وعده داده است. مهم ترین وعده های زارع پور در ادامه آمده است.
تکمیل شبکه ملی اطلاعات
-زارع پور هم تصریح کرد که قرار نیست با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، دسترسی کاربران به شبکه جهانی اینترنت قطع شود. کشورهای پیشرفته و کسانی که برای حقوق مردم شان ارزش قائل اند دنبال اجرای چنین شبکه ای هستند. ما هم بعنوان متخصصان این حوزه باید حافظ منافع مردم باشیم تا این طرح راهبردی را در کشور محقق نماییم.
استفاده از همه ظرفیت های فناوری
- فناوری ارتباطات و اطلاعات بخش جدایی ناپذیر از زندگی مردم است که بیش از ۵۰ میلیون نفر از مردم کشور و ۳۵ میلیون از جوانان در این حوزه حضور دارند. اگر در این عرصه برنامه ریزی فعال نداشته باشیم اساسا به لطمه های آن گرفتار خواهیم شد. این فناوری فرصت بی نظیری را برای ما فراهم نموده که باید از آن استفاده نماییم و جهش بی نظیری داشته باشیم.
حکمرانی دیجیتال و نگاه راهبردی
- با بررسی اسناد بالادستی و مصوبات شورایعالی فضای مجازی برنامه ای را تدوین کرده و درباره مهم ترین چالش ها و نگاه راهبردی راهکارهای اجرائی و عملیاتی مهمی را در نظر گرفته که نخستین حوزه آن، حوزه حکمرانی دیجیتال است.
خروج از سلطه پلت فرم های خارجی
-امروزه فناوری سبک حکمرانی در دنیا و نحوه تعامل دولت با مردم و مردم با مردم را تغییر داده است. امروز عصر پلت فرم و نفوذ آنهاست که عمق راهبردی کشورها را مشخص می کند و ما از ظرفیت های این فضا برای حکمرانی غفلت کردیم. باید بتوانیم کاری که در پلت فرم هایی ازجمله تاکسی های اینترنتی انجام شده را برای حوزه های دیگر هم انجام دهیم تا به این میزان تحت تاثیر پلتفرم های خارجی نباشیم.
دسترسی تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت
-با عنایت به دانش آموزانی که به خاطر دسترسی نداشتن به اینترنت نتوانستند از آموزش مجازی استفاده کنند، این مشکل ظرف یک سال و نیم آینده حل می شود و دسترسی کلیه روستاهای دارای جمعیت بالای ۲۰ خانوار به شبکه پرسرعت اینترنت تا آخر سال ۱۴۰۱ محقق خواهد شد.
تحقق دولت الکترونیک
-علی رغم تلاشهای صورت گرفته در طول سالهای گذشته، هنوز در این عرصه عقب هستیم و از لحاظ کمیت خدمات الکترونیکی در رتبه ۸۰ و از لحاظ کیفیت در رتبه ۱۱۸ از بین ۱۹۳ کشور در دنیا قرار داریم که ما باید این شاخص را ارتقاء دهیم.
ایجاد یک پنجره واحد برای ارائه خدمات الکترونیکی
-ظرف چهار سال آینده با تعامل با بخش های مختلف، در جهت الکترونیکی کردن خدمات پرکاربرد و ایجاد یک پنجره واحد برای ارائه ی خدمات الکترونیکی گام برداشته و جایگاه جمهوری اسلامی ایران را ۳۰ پله در شاخصهای جهانی ارتقاء خواهد داد.
اشتغال زایی برای برنامه نویسان
-او اقتصاد دیجیتال را از دیگر اولویت های خود اعلام نمود و قول داد که ظرف چهار سال آینده از ظرفیت این حوزه برای اشتغالزایی استفاده نماید. برای اینکه اگر ما ظرفیت های لازم در کشور را فراهم نماییم دیگر نخبگان ما برای کار در این عرصه به خارج از کشور نخواهند رفت.
حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی
- امروز خانواده های ما از حضور کودکان و فرزندان خود در فضای مجازی نگران هستند. از آنجاییکه حتی کشورهای تولیدکننده این فناوری، ابزارهایی برای خانواده ها جهت مدیریت کودکان خود در این فضا فراهم نموده اند، ما نیز باید این نگرانی را برای خانواده ها برطرف نماییم و یک پلتفرم خارجی نباید به خود اجازه دهد که اطلاعات میلیونها کاربر ما را با مشکل روبه رو کند.
بازگشت به روزهای اوج صنعت فضایی
-با وجود خاطرات خوش پرتاب های موفقیت آمیز ماهواره های ایرانی در دهه ۸۰، در سالهای اخیر این روند رشد متوقف شده است. او قول داد از ظرفیت تمام جوانان و نخبگان برای بازگرداندن این صنعت به ریل شکوفایی خود استفاده نماید، چونکه به اعتقاد او اگر ۱۰ سال قبل مسیری را که در زمینه فضایی طی می کردیم ادامه می دادیم امروز در این عرصه حرفی برای گفتن داشتیم.
منبع:

1400/06/17
11:56:12
0.0 / 5
933
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد