احتمال حذف کامل رجیستری گوشی از مبادی ورودی

احتمال حذف کامل رجیستری گوشی از مبادی ورودی

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران طی بررسی های صورت گرفته در ارتباط با رجیستری گوشی تلفن همراه و بازدید وزیر اقتصاد، مقرر شده است که با تشکیل کارگروهی در ارتباط با حذف عملیات رجیستری در مبادی ورودی گمرک و انجام کاملا غیر حضوری آن تصمیم نهایی دریافت شود.


مهرداد ارونقی- معاون فنی گمرک ایران - در ارتباط با بازدید امروز (شنبه) وزیر اقتصاد از گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) توضیحاتی به ایسنا عرضه کرد که دستور اعمال تغییراتی در مورد فرآیند رجیستری همچون آن است.
وزیر در جریان مسائل رجیستری قرار گرفت
وی با اشاره به اینکه وزیر اقتصاد در محل انجام فرآیند رجیستری گوشی تلفن همراه مسافران ورودی حاضر و در جریان مسایل مربوطه قرار گرفت اظهار داشت که مقرر شد ضمن هماهنگی با دستگاههای مربوطه، فرآیند رجیستری به صورت کامل از مبادی وروی گمرک حذف شده و کاملا غیرحضوری صورت گیرد.
دستور تشکیل فوری کارگروه جهت بررسی موضوع
به گفته ارونقی، با دستور وزیر اقتصاد مقرر شد بزودی کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاههای ذیربط همچون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شده و با بررسی ابعاد موضوع، سازوکار حذف رجیستری از مبادی تعیین شود.
گمرک به این نتیجه رسید که هیچ فرایندی از رجیستری در مبادی ورودی نباشد

معاون فنی گمرک ایران، ضمن اشاره به این که هم اکنون هر مسافر می تواند همراه خود یک گوشی تلفن همراه بیاورد، اضافه کرد: پس از اعمال تغییرات در فرآیند رجیستری از سال قبل تا کنون این گونه بود که مسافر در هنگام ورود و پیش از خروج از مبادی ورودی، باید اطلاعات اولیه تلفن همراه را ثبت می کرد که این از جانب گمرک و از راه بارکدخوان در مدت زمان بسیار کوتاهی صورت می گرفت و مابقی فرآیند، غیرحضوری بود، با این وجود طی بررسی های صورت گرفته از جانب گمرک ایران به این نتیجه رسیدیم که مبحث در کارگروهی مطرح و با عنایت به دستور وزیر اقتصاد بر حذف فرآیندهای زاید، همین فرآیند هم از مبادی وروی حذف شود.
مسافر برای گوشی توقف نخواهد کرد
وی یادآورد با اجرایی شدن این تصمیم، هر مسافر پس از ورود به کشور بدون عرضه مشخصات در گمرک، مانند رویه قبلی، یک ماه فرصت دارد تا با ورود به سامانه نسبت به رجیستری اقدام نماید.
همچنان هر نفر یک گوشی
این مقام مسئول در گمرک ایران تصریح کرد که همچنان هر مسافر می تواند یک گوشی با خود آورده و با هر پاسپورت و کد ملی فقط یک گوشی رجیستر خواهد شد.
تغییرات از سال گذشته شروع شده بود
باید خاطرنشان کرد که فرآیند رجیستری تلفن همراه از سال قبل طی چند مرحله دستخوش تغییر شده است؛ به صورتی که از نیمه مهرماه ۱۳۹۹، با تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر دستگاههای مربوطه، انجام رجیستری گوشی باید در مبادی ورودی و به صورت حضوری انجام می شد اما تشکیل صف های طولانی و معطلی فراوان باعث اعتراضات زیادی از جانب مسافران شد. در عین حال که گمرک ایران هم به علت ازدحام جمعیت با مشکلاتی در این رابطه روبرو شده بود که در مجموع در شرایط کرونایی موجود امکان رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی فراهم نبوده و عاملی برای شیوع بیماری کووید-۱۹ شده بود.

براین اساس در آذرماه معاون فنی گمرک ایران، در نامه ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با عرضه گزارشی از شرایط موجود درخواست نمود که با عنایت به تبعات رویه حضوری، اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل، به صورت غیرحضوری و بعد از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک صورت گیرد که به دنبال آن مقرر شد از اول دی سال قبل رجیستری به صورت غیرحضوری انجام ولی ثبت اطلاعات و مشخصات گوشی تلفن همراه در بدو ورود صورت گیرد.


منبع:

1400/06/07
13:21:15
0.0 / 5
1165
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد