افزایش نگرانی ها با طرح مجلس

افزایش نگرانی ها با طرح مجلس

به گزارش بی بی سرور مدیر «آژانس کتاب» به دنبال مطرح شدن طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» می گوید از حالا این نگرانی را دارند که چه مشکلی برای شان به وجود می آید و اعتقاد دارد این کار عملا به ضرر آنها است.


زهرا طالبی، مدیر فروشگاه اینترنتی کتاب «آژانس کتاب» در گفتگو با ایسنا، درمورد موضع این مجموعه نسبت به طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» با عنایت به برخی اظهارنظرها در خصوص فواید اجرایی شدن این طرح برای کسب وکارهای داخلی اظهار نمود: چون هنوز اطلاعات را به صورت کامل درباره این طرح نداده اند، ما مقداری در تردید هستیم. از طرفی می گویند این طرح بر کسب و کارها تاثیری ندارد و از سویی همه عنوان می کنند که ارتباطات فضای مجازی قطع می شود. من فکر می کنم اجرایی شدن این طرح برای ما یک صدمه باشد، یعنی ما اصلا دید خوبی نسبت به این مورد نداریم.
او افزود: حتی ما هم اکنون برای اینکه هاست سایت مان در خارج از کشور است، نگران هستیم؛ چون فقط بحث فضای مجازی نیست. یا حتی مطمئنیم که در مورد سرچ کردن با مشکل روبه رو می شویم. دو سال پیش که قطعی اینترنت اتفاق افتاد، عملا ما کسب وکارمان را از دست دادیم.
طالبی سپس با بیان اینکه «ما از حالا این نگرانی را داریم که چه مشکلی برای ما به وجود می آید»، اظهار داشت: من فکر نمی کنم در پس این کار سودی برای ما وجود داشته باشد و فکر می کنم برای مان عملا فقط ضرر باشد. با همکاران دیگری هم که صحبت کرده ام، همگی همین نظر را دارند. گفته می شود کسب و کارها هیچ صدمه ای نمی بینند اما مطمئنا صدمه می بینند. اینکه همه چیز قطع شود، به نظر من کار درستی نیست.
مدیر «آژانس کتاب» همینطور درباره این دیدگاه که فضای رقابتی ای که با محدودسازی پلت فرم ها و کسب وکارهای خارجی برای کسب وکارهای داخلی به وجود بیاید می تواند فضای مناسبی باشد، بیان نمود: حتی اگر چنین برنامه ای دارند، به جای اینکه اول آن سایت های خارجی را قطع کنند، باید یک نمونه بومی ایجاد کنند تا مردم تست کنند، اعتمادسازی شود و بعد به فکر قطع کردن باشند تا خیال مردم راحت باشد. کاری که هنوز انجام نشده، گفته می شود و به مردم استرس داده می شود؛ در حالیکه شاید اصلا کاری که می خواهند انجام دهند خیلی هم خوب باشد، اما به خاطر فضاسازی اشتباهی که انجام می دهند، این مساله به لحاظ روانی بر روی جامعه تأثیر می گذارد.
او که اعتقاد دارد با مطرح شدن طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» نگرانی ها بیشتر شده اظهار داشت: حالا خیلی ها نگران هستند. خصوصا که در دوران کرونا عده ای از راه فضای مجازی کار می کنند، با این طرح مشکل آنها خیلی بیشتر می شود. حتی وقتی به این صورت مطرح می شود، شایعات و تمسخر کردن ها هم بیشتر می شود.
طالبی در ادامه اظهار نمود: این روزها حتی زمانی که اینترنت کند می شود هم مشتری های مان تماس می گیرند و می گویند اینترنت را قطع کردند. در صورتیکه هنوز کاری انجام نشده اما این سبب تشنج و ایجاد اضطراب برای مردم شده است.
او در مورد تأثیر فضای مجازی در فعالیت کسب وکارهای داخلی هم اظهار داشت: برای ما هم تأثیر دارد چون مردم کمتر به سراغ پلت فرم های بومی می روند. در موارد قبلی، وقتی برنامه ای را ایجاد کردند، ما از سوی مشتریان مان استقبالی ندیدیم چون اعتمادسازی وجود ندارد. حتی مشتریان مان می گفتند که از این طریق چک می شویم. برای همین حتی ما که در آن جا صفحه ای بوجود آورده بودیم، چون بسیاری از مشتریان مان قبول نمی کردند، باردیگر به پلت فرم خارجی برگشتیم و نتوانستیم با برنامه جدید ارتباط بگیریم. اعتمادسازی در کشور ما مشکل دارد چون وقتی هنوز زیرساخت چیزی آماده نشده، عنوان می شود.
طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی که تا کنون واکنش ها و مخالفت های زیادی را به دنبال داشته است، هرچند در روز چهارم مردادماه ۱۴۰۰ از دستور کار مجلس خارج شد اما در روز ششم مردادماه در جلسه غیرعلنی مجلس با درخواست عده ای از نمایندگان به رای گذاشته شد که در نهایت با ۱۲۱ رای با این درخواست موافقت کردند. طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، با موافقت نمایندگان با این درخواست، طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به جای بررسی در صحن علنی مجلس در کمیسیون مشترک و ویژه بررسی و در صورت تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال می شود. این البته در حالی است که در ایام اخیر طرح لغو بررسی طرح صیانت برپایه اصل ۸۵ به هیات رئیسه تقدیم شده است.
پیش تر چهار شاعر، عبدالجبار کاکایی، اسماعیل امینی، کریم رجب زاده و رضا اسماعیلی هم در گفت وگوهایی با ایسنا و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان هم در اطلاعیه ای نسبت به اجرای این طرح انتقاد کرده بودند.

منبع:

1400/05/19
22:58:05
0.0 / 5
1090
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد