وزیر ارتباطات در جمع خبرنگاران:

شركت ها برای فعال كردن اینترنت ماهواره ای در ایران، باید مجوز بگیرند

شركت ها برای فعال كردن اینترنت ماهواره ای در ایران، باید مجوز بگیرند

به گزارش بی بی سرور به قول وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ایران جهت استفاده از فناوری های ماهواره ای مقررات سرزمینی دارد و هر شرکتی که بخواهد در این حوزه فعال شود، باید از ما مجوز بگیرد.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه امضای تفاهمنامه «پویش ملی ارتقا آگاهی حقوقی جامعه»، اظهار نمود: این تفاهم صرفاً ارسال پیامک های آگاه سازی برای مردم نیست و از ابزارهای دیگر هم استفاده می شود و فرایند اطلاع رسانی به مردم از همین امروز شروع می شود و بنا بر چارچوب های محتوایی که قوه قضاییه به جمع بندی می رسد و اطلاع رسانی می کند، ما هم در آگاهی بخشی به مردم و ارتقای دانش مردم مساعدت می نماییم.
وی درباره اختلالات تلفن همراه در ماه های گذشته بیان نمود: دو ماه قبل قطعی برق شبکه اپراتورها را متأثر کرده بود که همان زمان در اینباره اطلاع رسانی کردیم. البته اختلال دو روز گذشته با وجود تمهیداتی که ما برای عدم اختلال در شبکه داشتیم، به علت برگزاری کنکور بود. خیلی از داوطلبان کنکور هر سال به علت لو رفتن سؤالات امتحان و تقلب، امنیت روانی نداشتند. سازمان سنجش و وزارت علوم هم در این حوزه حساسیت به جایی دارند. از طرفی ملزومات کرونا ازجمله بازرسی های بدنی هم به علت کرونا با محدودیت مواجه بود، بنابراین درخواست شد اینترنت ۳G و ۴G در حوزه های امتحانی، غیرفعال شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: غیرفعال کردن شبکه اپراتورها در نقاط برگزاری کنکور، روی مناطقی که در همسایگی آنها بودند تاثیر گذاشت و کیفیت شبکه را تحت تأثیر قرار داد. البته ما از سال قبل به آنها پیشنهاد دادیم به جای قطع شبکه از نصب jammer (مسدودکننده امواج) استفاده کنند، اما ظاهراً برای تأمین هزینه خرید این دستگاه ها مشکلاتی داشتند. هرچند زیانی که به واسطه این اختلال ایجاد می شود از هزینه تهیه jammer بیشتر است. امیدواریم برای سال آینده این مشکل هم رفع گردد.

هدف اصلی منظومه های ماهواره ای، استفاده از اینترنت اشیا در دنیاست
او درباره اینترنت ماهواره ای توضیح داد: باید بپذیریم اینترنت ماهواره ای پدیده ای است که تمام کشورهای دنیا با آن مواجه می شوند. هدف اصلی منظومه های ماهواره ای این است که بستر استفاده از اینترنت اشیا را در سرتاسر دنیا را فراهم نمایند. چون خیلی از مناطق دورافتاده و یا مزارع در دنیا، نه از راه شبکه موبایل نه شبکه ثابت قابلیت پوشش دهی ندارند و اینترنت ماهواره ای برای کمک به چنین مشکلاتی راه اندازی شده و عصر جدیدی است.
وی افزود: پروژه ای که روز گذشته در منطقه پارک ملی گلستان به سرانجام رسید، از سال ۱۳۹۸ شروع کردیم اما دو سال طول کشید تا بهره برداری شود، چون درخواست کننده پروژه سازمان محیط زیست بود و مانع پروژه هم همین سازمان بود. ما می خواستیم در جنگل دکل راه اندازی نماییم و می گفتند کشیدن دکل و کابل برق، مخالف مقررات زیست محیطی است. مشکلات زیادی بود که توانستیم پروژه را در این پارک توسعه دهیم و برق را به تجهیزات برسانیم. می بینیم که اینترنت اشیا برای حفظ ایمنی و حفاظت از محیط زیست مورد استفاده قرار می گیرد، اتفاقاتی که متأسفانه امروزه در زاگرس و پارک ملی گلستان شاهد می باشیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: البته آمریکا همواره به علت خوی سلطه جویی در تمام عرصه ها نه تنها در مقابل ایران بلکه در مقابل خیلی از کشور دارد، می خواهد پلت فرم های خویش را توسعه بدهد و اقتصاد حوزه دیجیتال را به صورت ۱۰۰ درصدی برای شرکتهای خودش مطالبه کند. آمریکا از مدت ها قبل دنبال ابزاری برای بسط سلطه خودش بر کشورها بوده است، پروژه هایی به اسم آزادی و مقابله با سانسور که در نهان اهداف اقتصادی دارند.
ما جهت استفاده از فناوری های ماهواره ای مقررات سرزمینی داریم
آذری جهرمی با اشاره به اینکه ما هم باید در این شرایط خویش را آماده نماییم، اضافه کرد: بعضی از سخت گیری هایی که داخل کشور صورت می گیرد، باید مدیریت شده و رویه ها اصلاح شوند. البته باید به نیاز مردم هم توجه گردد و این که این تکنولوژی هم اکنون بوجود آمده است. ما جهت استفاده از فناوری های ماهواره ای مقررات سرزمینی داریم و هر شرکتی که بخواهد در این حوزه فعال شود، اگر حقوق بین الملل را رعایت کند، باید از ما مجوز بگیرد و اگر مثل بسیاری از مسائل دیگر رعایت نکنند، باید پیگیری حقوقی شود.
وی افزود: البته سازمان فضایی هم به دنبال ایجاد منظومه ماهواره ای بوده و سند آنرا استخراج کرده و طراحی ها را انجام داده است. هم شرایط مذاکرات بین المللی را در نظر گرفتیم تا ما هم به کشورهای دارای منظومه ماهواره ای بپیوندیم. ما نباید از اینترنت ماهواره ای بترسیم، بلکه باید خودمان را آماده نماییم تا این فناوری هم فراگیر شود و برای آن اعتماد به نفس داشته باشیم و بدانیم اینترنت ماهواره ای اساسا برای ما تهدید نیست و ما از فرصت هایی که ایجاد شده، استفاده می نماییم. همان گونه که در این زمان با وجود تمام تحریم هایی که ضد ایران در حوزه فناوری تصویب گردید، اقتصاد دیجیتال ما رشد کرد، در آینده هم رشد خواهیم داشت.
استفاده از پیام رسان های داخلی با انتشار کرونا افزایش قابل توجهی یافت
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره طرح ساماندهی پیام رسان های بومی و تاثیر آن در جلوگیری از جرم اظهار داشت: پدیده فیشینگ تنها در پیام رسان های خارجی رخ نمی دهد، فیشینگ امروز در پیامک که ۱۰۰ درصد بر بستر اپراتورهای داخلی است هم رخ می دهد. اما ما مطابق با سند معماری شبکه ملی اطلاعات از جانب شورایعالی فضای مجازی، مرکز داده را برای پیام رسان های داخلی برپا کردیم و مصوباتی برای اتصال متقابل را به تصویب رساندیم و شاهد بودیم که حجم استفاده از پیام رسان های ایرانی بخصوص در زمان آموزش مجازی با شیوع ویروس کرونا، افزایش قابل توجهی پیدا کرد.
آذری جهرمی افزود: البته همچنان موانعی وجود دارد که باید برای اطمینان بخشی به فعالین رسانه ای داخلی این مسائل حل شود و آنها بتوانند در فضای داخلی فعالیت کنند. امکانات فنی برای رشد پیام رسان ها وجود دارد. درباره موتور جست وجو هم اپراتورهای ایرانسل و همراه اول دو پلت فرم خویش را رونمایی کرده اند که بازار خوبی هم جذب کردند و امیدواریم رشد کنند و از منافع اقتصادی موتور جست وجو در کشور که هم اکنون به علت تحریم ها نمی توانیم از آنها استفاده نماییم، بهره ببریم.1400/04/13
12:13:28
0.0 / 5
1134
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد