توسعه اقتصاد دیجیتال و افزایش سهم شركت های حوزه فاوا از اقتصاد ملی

توسعه اقتصاد دیجیتال و افزایش سهم شركت های حوزه فاوا از اقتصاد ملی

بی بی سرور: معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نرخ بازگشت سرمایه ی بالا، عدم وابستگی به جابه جایی و محدودیت های جغرافیایی و هزینه پایین تر ارائه کالاها و خدمات نسبت به سایر کسب وکارها را قسمتی از خاصیت های مهم شرکت های حوزه ICT عنوان نمود که در خلق ارزش اقتصادی در کشور نقشی مهم بر عهده دارند.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، فرهاد معارفی درباره گزارش ارزیابی انتشار یافته از طرف سازمان مدیریت صنعتی درباب شرکت های برتر در بخش های مختلف اقتصاد، اظهار داشت: با بررسی اطلاعات شرکت های حوزه ICT امکان شناخت بهترِ وضعیت مالی شرکت های بخش مهیا شده و دید بهتری از کسب وکارها حاصل می شود.
وی ادامه داد: پویایی، تداوم و تسریع روند توسعه بنگاه های اقتصادی بخش، مشروط به شناخت توانمندی های اقتصادی بنگاه ها است و مقایسه بنگاه های بخش فاوا با یکدیگر و با سایر صنایع، بستری برای اتخاذ تصمیمات بهینه فراهم می آورد.
معارفی با اشاره به این که آرایش جهانی صنایع به شدت به نفع شرکت های فعال در بخش ICT تغییر کرده است، اظهار داشت: اطلاعات درآمدی ۱۰ شرکت برتر جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی حاکی از حضور سه شرکت فعال در زمینه ICT در میان بالاترین شرکتها است که گویای پررنگ تر شدن نقش و سهم اقتصادی و اجتماعی ICT در سطح جهانی طی سالهای اخیر می باشد.
وی به روند تحولات مبتنی بر تکنولوژی های نوین که ساختار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جوامع جهانی را دستخوش دگرگونی کرده اشاره و اضافه کرد: روندهای تحول آفرین، کشورها را به سمت تدوین راهبردهای جدید توسعه و استفاده از راهکارهای متکی بر تحول دیجیتال هدایت می کند و منجر به افزایش سهم بنگاه های بخش فاوا در کلان اقتصاد می شود.
معارفی با تاکید به اهمیت همسویی با فرآیندهای جهانی و برخورداری از مزیت های رقابتی موجود در بازارهای ملی و بین المللی این صنعت، اشاره کرد: استراتژی های حمایتی و تسهیل گری برای توسعه کسب وکارهای حوزه ی فاوا که آینده اقتصاد کشور را ترسیم می کند، از با اهمیت ترین اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالهای اخیر بوده و اقدامات مناسب و مؤثری در این راه تعریف و اجرائی شده است.
وی ادامه داد: سهم فروش بخش فاوا از ۵۰۰ شرکت برتر کشور بر طبق آخرین اطلاعات انتشار یافته از طرف سازمان مدیریت صنعتی فقط ۶ درصد بوده است که نشان دهنده اثرات مستمر اتکای اقتصاد ایران به صادرات نفت و فرآورده های آن می باشد که سبب شده همیشه نفت و اقتصاد وابسته به آن در تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور نقشی مهم تر از سایر صنایع را ایفا کند. به همین دلیل و در ادامه مسیر سالهای پیشین، صنایع وابسته به «فرآورده های نفتی» و «پتروشیمی» در کشور برخلاف روند جهانی همچنان بالاترین جایگاه را در جذب درآمد و خلق ارزش افزوده دارند.
معارفی به خاصیت های برجسته ی شرکت های بخش ICT، اشاره نمود و اظهار داشت: نرخ بازگشت سرمایه ی بالا، عدم وابستگی به جابه جایی و محدودیت های جغرافیایی، هزینه پایین تر ارائه کالاها و خدمات، امکان ارائه خدمات حوزه ICT و صادرات آنها توسط بنگاه های کوچک و متوسط سبب شده که این گروه از فعالیت ها علاوه بر پتانسیل ایجاد ارزش افزوده قابل توجه در بخش ICT در سایر بخش های اقتصادی کشور نیز از مجرای اثرات سرریز و ارتقای راندمان عوامل تولید خلق ارزش و ثروت داشته باشند.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به شرایط فعلی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: با در نظر گرفتن چرخه عمر محصولات و خدمات ارائه شده توسط بخش فاوا و ضرورت به کارگیری تکنولوژی های جدید برای برخورداری از فرصت های متنوع و گوناگون در بازارهای ملی و بین المللی، که منجر به افزایش کارایی و راندمان کسب وکارها و رشد اقتصادی کشور می شود، علاوه بر تعامل شفاف و مستمر بخش دولتی با بخش خصوصی، تدوین و اجرای الگوهای حمایتی و تسهیل گری از شرکت های بزرگ برای تداوم فعالیت و همین طور تسریع رشد شرکت های کوچک همچون استراتژی های مهم وزارت ارتباطات است.
معارفی به ضرورت تمرکز بر شناسایی و چیدمان بنگاه های بزرگ بخش فاوا در کنار یکدیگر اصرار کرد و اظهار داشت: از آنجایی که رونق و رکود بزرگ ترین شرکت های بخش ICT، به سبب وجود ارتباطات گسترده پسین و پیشین و اثرات سرریز آن در کلیه سطوح اقتصاد کشور دارد، توجه به این امر می تواند تصویری شفاف و متکی به آمارها، از چگونگی تغییرات در آرایش بنگاه های بزرگ بخش فاوا و سایر صنایع و کارهای اقتصادی مختلف در کنار یکدیگر ارائه دهد.
او در آخر به وضعیت کسب و کارهای این حوزه اشاره نمود و اضافه کرد: البته کسب وکارهای فعال در زمینه فاوا که در حوزه های «ارتباطات و مخابرات» و «رایانه و فعالیت‏‏های وابسته»، «خدمات بازرگانی»، «خدمات فنی و مهندسی»، «سرمایه گذاری های مالی» و « تولید ماشین آلات و تجهیزات» فعال می باشند توانسته اند با رشد ۲۳.۷ درصدی در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل، سهم حضور خودرا در بین ۵۰۰ شرکت برتر کشور بالا برند و رشد درآمد ۵۰.۴ درصدی را تجربه کنند.
منبع:

1400/03/12
23:26:55
0.0 / 5
1159
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد