وزیر ارتباطات خبر داد

سوپركامپیوتر مریم در كشور راه اندازی می شود

سوپركامپیوتر مریم در كشور راه اندازی می شود

به گزارش بی بی سرور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پیاده سازی سوپر کامپیوتری به نام دانشمند ایرانی؛ مریم میرزاخانی اطلاع داد.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه بازدید از ابر کامپیوتر سیمرغ دانشگاه امیرکبیر با اشاره به اینکه دومین سوپر کامپیوتر جمهوری اسلامی ایران راه انداری می شود، اظهار داشت: این ابر کامپیوتر با ظرفیت ۱۰۰ پتافلاپس به نام "مریم میرزاخانی، " دانشمند ایرانی راه اندازی می شود.
وی اظهار داشت: این ابر کامپیوتر به نام "مریم" نامگذاری شده است.
جهرمی ضمن اشاره به جزئیات این طرح اظهار داشت: جهت راه اندازی سوپرکامپیوتر "مریم میرزاخانی" برای مجموعه های توانمند کشور فراخوانی منتشر خواهد شد و توانمندی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در این حوزه مورد ارزیابی قرار می گیرد.
وی تصریح کرد: بر مبنای فراخوان انتشار یافته، عملیات اجرایی این ابررایانه در یکی از دانشگاه های کشور اجرایی می شود.
به قول وی سرمایه گذاری این طرح از جانب وزارت ارتباطات خواهد بود.
وزیر ارتباطات با تکیه بر اینکه در حوزه آی سی تی مشارکت دختران در بالاترین حد است، خاطرنشان کرد: من به احترام تلاشهای زنان در این عرصه و با تصمیم گیری جمعی صورت گرفته دومین ابررایانه ایران را با عنوان "مریم" به یاد "مریم میرزاخانی" دانشمند بنام ایرانی نامگذاری کرده ایم.
جهرمی با اشاره به اینکه سوپر کامپیوتر "مریم" صد برابر بیشتر از ظرفیت ابر کامپیوتر سیمرغ ظرفیت پردازش دارد، اظهار داشت: این ابررایانه از امروز از جانب پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیگیری می شود و ظرف مدت یک سال به نتیجه خواهد رسید.
وزیر ارتباطات ضمن اشاره به شرایط کرونا اضافه کرد: با وجود ۱۳ میلیون دانش آموز، یک میلیون معلم، ۴ میلیون دانشجو، ۱۴۰ هزار استاد و ۷۰ هزار طلاب علوم دینی آموزشهای خویش را از راه زیرساختهای توسعه داده شده فضای مجازی اجرایی کرده اند.
وی با تکیه بر این که هوش مصنوعی قدرت بلامنازع دنیای امروز است و رقابت بر سر آن رقابت بر سر قدرت است، تصریح کرد: بر مبنای پرسشنامه ای که در اختیار مراکز تحقیقاتی قرار دادیم، نیاز امروز کشور نیاز پردازشی است که برپایه برآوردها کشور به ظرفیت پردازشی ۱۰ پتافلاپس نیاز دارد.
به قول وی هم اکنون مراکز تحقیقاتی برای پردازش داده های خود از ظرفیتهای بین المللی استفاده می نمایند که علاوه بر زمان بر بودن به علت تحریم ها نقل و انتقال پردشوار است.
جهرمی ضمن اشاره به کاربردهای ابررایانه ها در حوزه های مختلف علمی، تصریح کرد: ابررایانه "سیمرغ" با همت جوانان کشور توسعه داده شده است، ولی این کافی نیست؛ چون که ظرفیت این ابررایانه یک پتافلاپس است که نیاز کشور تا ۱۰ پتافلاپس برآورد شده است.
وزیر ارتباطات با تکیه بر این که در چند سال گذشته حوزه فناوری اطلاعات در ایران رشد قابل ملاحظه ای داشته است، افزود: حاکمیت و دولت از جوانان عقب مانده اند و ما در قانونگذاری عقب ماندیم که احتیاج به تلاشهای بیشتری داریم.
او همینطور با تکیه بر لزوم مشارکت همگانی در انتخابات، تصریح کرد: در این راستا از جانب وزارت ارتباطات بسته های اینترنتی برای کاندیداهای تایید صلاحیت شده در نظر گرفته می شود.
منبع:

1400/02/27
09:27:13
0.0 / 5
1190
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد