در گفت وگو با بی بی سرور اعلام شد

شروع ارائه سرویس سیمرغ با ظرفیت نیم پتافلاپس از امروز

شروع ارائه سرویس سیمرغ با ظرفیت نیم پتافلاپس از امروز

به گزارش بی بی سرور رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از افتتاح ابر کامپیوتر سیمرغ از امروز یکشنبه 26 اردیبهشت ماه آگاهی داد و اظهار داشت: این ابر کامپیوتر از امروز با ظرفیت نیم پتافلاپس مبادرت به ارائه خدمات پردازشی برای نهادها و مراکز مختلف تحقیقاتی خواهدنمود.


دکتر وحید یزدانیان در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه پروژه ابررایانه سیمرغ را از یک سال و نیم قبل شروع کردیم، اضافه کرد: در پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ما بصورت مشترک با دانشگاه صنعتی امیرکبیر مبادرت به اجرای این پروژه کردیم.
وی افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ۱۰ سال قبل تجربه موفقی در زمینه طراحی و پیاده سازی ابر کامپیوتر را داشته است که این ابر کامپیوتر برای پردازش های کمتر از "ترافلاپس" بوده است، ولی در پروژه "سیمرغ" از آنجایی که دانش فنی این طرح در دانشگاه امیرکبیر وجود داشت، بدین جهت این طرح را بصورت مشترک پیاده سازی کردیم. (فلاپس یا عملیات ممیّز شناور در ثانیه واحد اندازه گیری سرعت پردازش داده ها توسط کامپیوتر است. هر ترافلاپس معادل یک تریلیون (یا ۱۰ به توان ۱۲) عملیات ممیز شناور بر واحد ثانیه است.)
یزدانیان، اشاره کرد: برای آنکه بدانیم که چه میزان ظرفیت پردازش در کشور مورد نیاز است، جلسات مفصلی را با بخش خصوصی که نیاز به پردازش های ابر کامپیوتر دارند، داشتیم و بر این اساس نیازهای پردازشی کشور را استخراج کردیم.
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان نتایج به دست آمده از این جلسات که منجر به اجرائی شدن پروژه ابر کامپیوتر سیمرغ شد، تصریح کرد: این پروژه امروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه افتتاح می شود.
جزئیات سیمرغ
یزدانیان با اشاره به جزییات پروژه ابر کامپیوتر "سیمرغ" اظهار داشت: ظرفیت پردازشی "سیمرغ" که امروز ۲۶ اردیبهشت ماه افتتاح می شود، نیم پتافلاپس است؛ ولی در بازه زمانی دو ماهه به یک پتافلاپس خواهد رسید.
وی با اعلان اینکه دانش فنی و طراحی این پروژه در کشور موجود است، افزود: توسعه نرم افزاری و تعدادی از تجهیزات آن در داخل کشور موجود بوده و قسمتی از تجهیزات این پروژه از خارج از کشور تامین شده است.
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به کاربردهای گسترده این ابر کامپیوتر، اشاره کرد: این ابر کامپیوتر کاربردهای گسترده ای دارد؛ بدین جهت از امروز که افتتاح می شود، خدمات پردازشی را به حوزه های مختلف علمی و کسانی که داده در اختیار دارند و قصد پردازش این داده ها را دارند، ارائه می کند.
وی پردازش داده های ترافیکی و حمل و نقل، داده های هواشناسی و تحلیل های هوش مصنوعی را از زمینه های خدماتی "سیمرغ" نام برد و تصریح کرد: در هر حوزه ای که Big Data وجود داشته و نیاز به تحلیل این داده باشد، می توان از خدمات این ابر کامپیوتر بهره برد.
یزدانیان، ساخت انیمیشن و پردازش تصویر را از دیگر خدمات این ابررایانه دانست و ابراز امیدواری کرد که با شروع به کار این طرح، ارائه سرویس این سامانه شروع شود و به تدریج نیز کلیه خدمات این ابر کامپیوتر زیر بار خواهد رفت و متقاضیان می توانند از خدمات آن استفاده کنند.
نیاز پردازشی کشور
وی با اعلان اینکه تا دو ماه آتی ظرفیت پردازشی این سامانه به یک پتافلاپس خواهد رسید، اظهار داشت: البته رسیدن ظرفیت پردازشی "سیمرغ" به یک پتافلاپس عدد خوبی است، ولی این میزان ظرفیت، کل نیازهای پردازشی کشور را مرتفع نخواهد کرد.
یزدانیان اشاره کرد: نیاز پردازشی کشور حداقل 10 برابر این میزان است؛ بدین جهت در گام های بعدی باید به سمت مرتبه های بالاتر پردازشی "هگزا فلاپس" حرکت نماییم که باتوجه به زیر ساخت هایی که فراهم گردید، در مدت یک تا دو سال بتوانیم به ظرفیت های اگزا فلاپس هم برسیم.
منبع:

1400/02/26
15:00:16
0.0 / 5
1158
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد